Odkaz z Ruska pre Európanov: „Potrestajte svoje hlúpe vlády! Nemlčte! Konajte!“ o čo ide Rusom?

Bývalý ruský prezident a dnes podpredseda ruskej bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev vo štvrtok vyzval Európanov, aby boli „nielen pobúrení konaním svojich vlád…, ale aby ich vzali na zodpovednosť a potrestali ich za ich očividnú hlúposť“.

Talianske noviny v reakcii na tieto slová upozorňujú, že Rusko môže údajne zasahovať do nadchádzajúcich volieb v Taliansku.

„Konajte, európski susedia! Nemlčte! Žiadajte zodpovednosť!“ uviedol Medvedev na Telegrame.

Rusi si v júni poslali na účty v cudzine rekordné množstvo dolárov

Rusi v júni previedli do zahraničných bánk rekordné množstvo devíz prinajmenšom od roku 2018, odkedy centrálna banka tento štatistický údaj zverejňuje, upozornil server RBK. Ide o 266,1 miliardy rubľov, čo v prepočte podľa priemerného kurzu znamená 4,7 miliardy dolárov (asi 114,8 miliardy korún) za jediný mesiac, dodal web.

Erdogan chce ohľadom Záporožskej jadrovej elektrárne rokovať s Putinom

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan chce kvôli rastúcemu napätiu ohľadom Záporožskej jadrovej elektrárne rokovať so svojím ruským náprotivkom Vladimírom Putinom. Potvrdil to po návrate do svojej domoviny z ukrajinského Ľvova, kde o situácii rokoval s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Erdogan doslova povedal, že „nechce druhý Černobyľ“. „Plánujem o tomto probléme rokovať s pánom Putinom. Rusko musí prijať určité kroky na nastolenie mieru,“ vyhlásila turecká hlava štátu. Informujú o tom zahraničné médiá na čele s agentúrou Reuters.

Zabráňte nenapraviteľnému, prosia zamestnanci Záporožskej jadrovej elektrárne

Zamestnanci Záporožskej jadrovej elektrárne zverejnili výzvu, v ktorej žiadajú svetové spoločenstvo, aby „zabránilo nenapraviteľnému“. Výzva poukazuje na porušovanie početných právnych noriem, zásad a predpisov na zaistenie bezpečnosti pri nakladaní s mierovým atómom počas piatich mesiacov od dobytia elektrárne Rusy, uviedla dnes stanica BBC na svojom ruskojazyčnom webe.

Návšteva delegácie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) v Záporožskej jadrovej elektrárni by sa mohla uskutočniť na začiatku septembra, „ak opäť nevzniknú nejaké vedľajšie faktory, nesúvisiace s cieľmi a úlohami návštevy MAAE“, vyhlásil ruský predstaviteľ v medzinárodných organizáciách so sídlom vo Viedni Uľjanov podľa agentúry TASS.

Ukrajina požaduje, aby sa návšteva MAAE v elektrárni ležiacej na území okupovanom ruskými jednotkami uskutočnila „zákonnou cestou, cez územia, ktoré neovládajú okupanti“. Povedal to ukrajinský prezident Zelenskyj po štvrtkovom rokovaní s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *