Obyvatelia v Sliači sa vzbúrili a budú mať referendum proti americkej základni

Mesto Sliač medzi Banskou Bystricou a Zvolenom, kde sa nachádza veľké vojenské letisko, sa rozhodlo na popud občanov vyhlásiť referendum o tom, či chcú na svojom území americkú základňu.

Už dnes im tam lietajú vojenské stíhačky a jazdia obrnené autá. Na Sliači sú umiestnené aj nemecké protivzdušné systémy Patriot.

Petíciu za vypísanie referenda podpísalo 1 343 obyvateľov mesta Sliač.

„Súhlasím s tým, aby mestské zastupiteľstvo mesta Sliač podniklo všetky zákonné opatrenia k tomu, aby zabránilo umiestneniu vojenskej základne Spojených štátov amerických v akejkoľvek forme na území letiska Sliač a v jeho okolí?“ bude stáť otázka v referende.

Petíciu iniciovala skupina občanov, ktorých začiatkom roka znepokojila obranná dohoda Slovenska s USA. Združili sa pod názvom Iniciatíva pre Sliač, pričom v krátkom čase vyzbierali dostatočné množstvo podpisov – viac ako tridsať percent oprávnených voličov, informuje portál pravda.sk

„Akceptujeme, že je tu letisko, no občania nie sú stotožnení s tým, aby sme tu mali iné vojská ako naše či Severoatlantickej aliancie (NATO), ktorej sme členmi. Vidia v tom paralelu z roku 1968, keď k nám prišli Rusi. No a teraz to berú tak, že tu budú Američania,“ vysvetlila primátorka.

Toto referendum podporuje aj kandidát na župana v Banskobystrickom kraji Marek Kotleba (brat Mariana Kotlebu)

„Som hrdý na občanov Sliaču. Vzopreli sa a dosiahli malé víťazstvo. Na situáciu v Sliači už dlhodobo upozorňujeme. Jediná cesta je vystúpenie z NATO. My budeme vždy stáť za záujmami Slovákov, na strane ľudí.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *