O čo im ide? Nemci protestovali za mier na Ukrajine, no niektorí mali ruské vlajky

Niekoľko tisíc ľudí sa pred Veľkou nocou v Berlíne zúčastňuje na mierovom pochode, na ktorom vyzývajú na mierové rokovania o Ukrajine a naliehajú na zastavenie dodávok zbraní do Kyjeva.

Takzvané veľkonočné pochody sú v Nemecku tradičné, pričom tento rok sa očakáva, že víkendové mierové demonštrácie sa budú konať vo viac ako 120 mestách a obciach po celej krajine.

Organizátor berlínskeho pochodu Netzwerk Friedenskooperative (Sieť mierovej spolupráce) odhaduje, že na demonštrácii, ktorá sa začala v berlínskej centrálnej štvrti Wedding, sa zúčastní až 3 000 ľudí.

Účastníkov možno vidieť s vlajkami zobrazujúcimi holubicu mieru, ako aj s transparentmi s nápismi „USA a NATO odíďte z Ukrajiny“, „Diplomacia, nie zbrane“, „Proti nezmyselným sankciám, lacná energia hneď“, „Tanky nikdy neprinesú mier“, ako aj s ďalšími heslami proti závislosti Európy od Spojených štátov.

Jeden z účinkujúcich zaspieval pacifistickú pieseň v ruštine, nemčine a jidiš a niektorí rečníci z pódia pred začiatkom pochodu vyzývali na urýchlené mierové rokovania o Ukrajine.

„Prestaňte dodávať zbrane Ukrajine, len to eskaluje a predlžuje konflikt,“ povedal jeden z rečníkov a zdôraznil, že vzhľadom na vyzbrojovanie NATO a jeho expanziu pozdĺž ruských hraníc treba rešpektovať aj bezpečnostné záujmy Ruska.

Pochod sa pokúsil narušiť malý počet proukrajinských aktivistov, ale nepodarilo sa im to.
Okrem toho sa podobné zhromaždenie konalo aj v Mníchove.

V oznámení berlínskeho pochodu organizátori vyzývali proti posielaniu zbraní na Ukrajinu, rozmiestneniu jadrových zbraní na leteckej základni Ramstein a postavili sa proti ruským sankciám, ktoré, ako zdôraznili organizátori, sa Nemecku vypomstili. Vyzvali tiež nemecké úrady, aby uľahčili mierové rokovania medzi Moskvou a Kyjevom, ako aj na vytvorenie európskej bezpečnostnej architektúry „od Lisabonu po Vladivostok“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *