Armáda v Taiwane odhalila masívne čínske vojská. Podobný scenár, ktorý urobili Rusi pred inváziou

Taiwanská armáda dnes odhalila 71 čínskych lietadiel a 9 plavidiel.

Doteraz 45 lietadiel ľudovej armády prekročilo severnú, strednú a južnú strednú líniu Taiwanského prielivu a vstúpilo do ich ADIZ.

Čína začala trojdňové vojenské cvičenia v okolí Taiwanu v dôsledku hnevu Pekingu nad stretnutím taiwanskej prezidentky Cchaj Ing-wen s predsedom Snemovne reprezentantov Spojených štátov Kevinom McCarthym v Kalifornii (foto: ilustračné)

Čína, ktorá si nárokuje Taiwan ako svoj vlastný a nevylučuje použitie sily na dosiahnutie svojich cieľov, bude do 10. apríla vykonávať „hliadky bojovej pripravenosti“, uviedlo v sobotu v krátkom vyhlásení velenie Východného divadla Ľudovej oslobodzovacej armády (PLA).

Cvičenia s názvom United Sharp Sword zahŕňajú cvičenia v Taiwanskom prielive na severe a juhu ostrova, ako aj v morskom a vzdušnom priestore na jeho východe.

„Je to vážne varovanie separatistickým silám, ktoré sa snažia o nezávislosť Taiwanu, a vonkajším silám, ktoré sa spolčili a provokujú, a je to nevyhnutná akcia na obranu národnej suverenity a územnej celistvosti,“ uviedla PLA.

Tsai sa stretla s McCarthym na spiatočnej časti cesty po dvoch zostávajúcich formálnych spojencoch samosprávneho ostrova v Strednej Amerike a v piatok pricestovala domov.

Peking pohrozil odvetnými opatreniami ešte pred uskutočnením stretnutia. Lietadlovú loď Shandong spozorovali, ako sa plaví cez juhovýchodné vody Taiwanu na ceste do západného Pacifiku niekoľko hodín pred plánovaným stretnutím v stredu.

Taiwanské ministerstvo obrany uviedlo, že situáciu monitoruje a bude primerane reagovať na obranu bezpečnosti ostrova.

Čína využívala Tsaiovu návštevu USA „ako zámienku na uskutočnenie vojenských cvičení, čo vážne poškodilo regionálny mier, stabilitu a bezpečnosť“, uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

„Armáda bude reagovať s pokojným, racionálnym a serióznym prístupom a bude stáť na stráži a monitorovať v súlade so zásadami ‚nestupňovať ani spory‘, aby bránila národnú suverenitu a národnú bezpečnosť.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *