Niektorí Ukrajinci na Slovensku dostanú mesačne od 300 do 508 eur

Niektorí Ukrajinci, ktorí ušli pred ruskou inváziou v ich krajine a sú na Slovensku, dostanú mesačne od 300 do 508 eur.

Pôjde o osoby zdravotne postihnuté, ktorým skončí podpora od Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) a UNICEF bude podpora týmto skupinám na Slovensku vyplácaná formou dotácie. 

„Nariadenie sa predkladá s cieľom riešiť potreby osôb so závažným zdravotným postihnutím, ktoré odišli z Ukrajiny v súvislosti s ozbrojeným konfliktom a zdržiavajú sa na území Slovenskej republiky,“ uviedlo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Ukrajinci, ktorí dostali na Slovensku status odídenca alebo si požiadali o azyl, môžu dostať mesačne od 300 do 508 eur. Peniaze sa vypočítajú od miery závažnosti ich zdravotného postihnutia.

Peniaze budú Slovensku preplatené z európskych programov. Vláda podľa ministra Krajniaka tieto príspevky prefinancuje a Slovensko si ich neskôr nechá preplatiť.

Nový taliansky parlament vyzval vládu na ďalšiu vojenskú podporu Ukrajine

Talianska poslanecká snemovňa, v ktorej novom zložení prevažujú pravicové a krajne pravicové strany, dnes vyzvala vládu na predĺženie vojenskej podpory Ukrajine. Lídrovia dvoch z troch vládnych strán, Matteo Salvini z Ligy a Silvio Berlusconi zo strany Hore Talianska, sa pritom pred voľbami vyjadrili kriticky k ďalším zásielkam zbraní Kyjevu. Hlasovanie rozdelilo opozíciu, ktorej časť chce, aby poskytovanie zbraní podliehalo väčšej kontrole parlamentu, uviedli talianske médiá.

Atómové veľmoci sa podľa Lavrova musia vyhnúť vzájomnému stretu

Atómové veľmoci sa musia vyhnúť akejkoľvek vojenskej konfrontácii, a to aj konvenčnými zbraňami. Podľa agentúry TASS to povedal šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov. Uviedol tiež, že Západ tlačí Ukrajinu do stretu s Ruskom.

„Je nutné sa vyhnúť akémukoľvek vojenskému stretu medzi jadrovými mocnosťami, a to aj za použitia konvenčných zbraní. Eskalácia by sa mohla vymknúť kontrole,“ povedal Lavrov. Západ sa podľa neho túto zásadu snaží obísť tým, že Ukrajinu „doslova tlačí“ do pokračovania vojny, ktorú sám vedie proti Rusku.

Británia oznámila nové sankcie voči Rusku, týkajú sa aj ruského ministra obchodu

Britská vláda dnes oznámila rozšírenie sankčného režimu voči Moskve. Na zoznam novo zaradila 22 ruských predstaviteľov, ktorí podľa nej stoja za čiastočnou mobilizáciou stoviek tisíc Rusov. Informovala o tom agentúra Reuters.

Medzi sankcionovanými osobami je aj ruský minister priemyslu a obchodu Denis Manturov, ktorý bol podľa britskej vlády zodpovedný za dohľad nad ruským zbrojným priemyslom a vybavovaním mobilizovaných jednotiek. Čiastočnú mobilizáciu na konci septembra vyhlásil ruský prezident Vladimír Putin po niekoľkých mesiacoch invázie na Ukrajinu, ktorú začal vo februári.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *