Nie všetkým Rusom sa chce bojovať. Matky odvezených protestujú a polícia strieľa do vzduchu (Video)

Republika Dagestan v najjužnejšom cípe Ruskej federácie sa počas celej nedele stretávala so stretami medzi policajtmi a ľuďmi protestujúcimi proti mobilizácii. V hlavnom meste Machačkala protestovala popoludní proti postupu Kremľa len väčšia skupina žien – matiek odvedencov. Zo záberov zverejnených agentúrou Nexta je zrejmé, že po zotmení sa protest v uliciach rozrástol a polícia sa snažila vytlačiť demonštrantov z centra.

Proti mobilizácii sa nebúri iba hlavné mesto Machačkala, na nohách sú aj regióny. Napríklad v dedine Endirej na západe krajiny sa ľudia zhromaždili už popoludní a zablokovali cestu vedúcu do hlavného mesta. Poriadkové sily podľa ruskej redakcie Rádia Sloboda rozháňali ľudí streľbou do vzduchu. Demonštranti sa ale nerozchádzali. Z dediny, ktorá má vyše sedem tisíc ľudí, údajne Rusi povolali do armády 110 mužov. Niektoré z nich tesne po tom, čo sa vrátili z vojenskej služby.

Zverejnené zábery tiež ukazujú, že na čele protestov v Dagestane stáli ženy. „Prečo nám beriete naše deti? Kto koho napadol? Kto napadol Rusko? My sme tí, čo zaútočili na Ukrajinu! Nie vojne!“ kričali ženy na policajtov.

Organizácia na ochranu ľudských práv OVD-Info monitorujúca policajné zásahy uviedla, že je znepokojená zábermi – ako to nazvala – veľmi tvrdého zatýkania, ktoré prišli z Machačkaly. Podľa nej bolo po celom Rusku v uplynulých dňoch zatknutých na protestoch proti mobilizácii viac ako 2000 ľudí, prevažne vo veľkých mestách.

Z Dagestanu, prevažne moslimského regiónu na severnom Kaukaze, podľa zistení ruského vydania stanice BBC pochádzalo najmenej 301 vojakov, ktorí v radoch ruskej armády padli na Ukrajine. Je to najviac zo všetkých ruských regiónov a zhruba desaťkrát viac ako z Moskvy, ktorá má pritom päťkrát viac obyvateľov.

V snahe rozptýliť hnev verejnosti v nedeľu dagestánsky líder Sergej Melikov uviedol, že pri mobilizácii v regióne sa stali chyby, pri ktorých boli odvedení študenti, otcovia početných rodín či ľudia bez predchádzajúcich vojenských skúseností. Tieto skupiny mali pritom byť z mobilizácie vylúčené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *