Neuveriteľné scény chaosu v zasneženej Amerike. Blíži sa doba ľadová?

Silná zimná búrka, ktorá priniesla silné mrazy a prívalové dažde, sa prehnala veľkou časťou Spojených štátov, kde žije približne 250 miliónov ľudí.

Varovanie pred nepriaznivým počasím platí v 12 štátoch USA. V utorok dorazilo mrazivé počasie na severozápad a potom sa presunulo na východ.

Meteorológovia varovali, že v piatok sa búrka zmenila na tzv. explozívnu cyklónu – prírodný jav pozorovaný v stredných zemepisných šírkach, keď cyklóna počas dňa rýchlo zosilnie a atmosférický tlak prudko klesne.

Silná zima, nárazový vietor a husté sneženie si vyžiadali už viac ako 50 obetí. Viac ako jeden a pol milióna ľudí v krajine zostalo bez elektriny a minulý piatok boli zrušené stovky letov.

Silná zimná búrka zasiahla oblasť dlhú 3 200 km – od Texasu po Quebec. „Výbuchový cyklón“ priniesol silné snehové búrky na hranicu USA a Kanady, do oblasti Veľkých jazier.
Zimná búrka zasiahla aj veľkú časť Kanady.

Národná meteorologická služba USA uviedla, že ide o prvý takýto rozsiahly nástup chladného počasia v histórii pozorovaní. Takmer celú krajinu sužuje zimná búrka.

Teploty v Montane v piatok klesli na -45 stupňov Celzia. V Michigane klesla v noci na piatok teplota na -17 stupňov Fahrenheita. V Pensylvánii sa očakáva silné sneženie. V Seattli a Portlande korčuľujú obyvatelia na ľadovej ploche, ktorá pokryla ulice miest.

V pobrežných oblastiach – v Novom Anglicku, New Yorku a New Jersey – sa medzitým vyskytli záplavy. Ešte južnejšie – v štátoch Louisiana, Alabama, Florida a Georgia – prišli varovania pred výrazným poklesom teplôt.

V Južnej Dakote boli indiánske kmene po vyčerpaní paliva nútené páliť svoje oblečenie, aby sa udržali v teple.

„Ak sa neprijmú preventívne opatrenia, chlad vetra pri tejto teplote môže spôsobiť omrzliny za menej ako päť minút a dlhodobé vystavenie môže viesť k podchladeniu a smrti,“ varovali meteorológovia.

Meteorológovia tvrdia, že takéto počasie sa v Spojených štátoch vyskytuje raz za niekoľko desaťročí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *