Neočkovaní spôsobujú viac dopravných nehôd, tvrdí štúdia

Ak ste vynechali vakcínu COVID, je oveľa pravdepodobnejšie, že sa stanete účastníkom dopravnej nehody.

Aspoň také sú závery novej štúdie, ktorá bola tento mesiac uverejnená v časopise The American Journal of Medicine. Kanadskí výskumníci skúmali zašifrované vládne záznamy viac ako 11 miliónov dospelých počas leta 2021, z ktorých 16 % nedostalo vakcínu COVIDu.

Zistili, že u neočkovaných ľudí bola o 72 % vyššia pravdepodobnosť, že sa stanú účastníkmi vážnej dopravnej nehody – pri ktorej bola aspoň jedna osoba prevezená do nemocnice – ako u očkovaných. Výskumníci zistili, že je to podobné ako zvýšené riziko dopravných nehôd u ľudí so spánkovým apnoe, hoci je len približne o polovicu nižšie ako u ľudí, ktorí zneužívajú alkohol.

Autori napísali, že nadmerné riziko nehody, ktoré predstavujú neočkovaní vodiči, „prevažuje nad bezpečnostnými výhodami modernej automobilovej technológie a predstavuje riziko aj pre ostatných účastníkov cestnej premávky“.

Samozrejme, vynechanie očkovania proti COVID neznamená, že sa niekto stane účastníkom dopravnej nehody. Autori naopak tvrdia, že ľudia, ktorí sa bránia odporúčaniam verejného zdravotníctva, môžu „zanedbávať základné zásady bezpečnosti na cestách“.

Zistenia sú dostatočne významné na to, aby lekári primárnej zdravotnej starostlivosti zvážili možnosť poradiť neočkovaným pacientom o bezpečnosti cestnej premávky – a poisťovne by mohli na základe údajov o očkovaní vykonať zmeny v poistných zmluvách, navrhujú autori.

„Zistenia naznačujú, že neočkovaní dospelí musia byť opatrní v interiéri s inými ľuďmi a vonku s okolitou dopravou,“ uzatvárajú autori.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *