Nemecký politik sa Trumpovi v roku 2018 vysmieval, keď hovoril o Rusku. Teraz ostal ticho

Jeden z nemeckých diplomatov, ktorý sa vysmieval vtedajšiemu prezidentovi Donaldovi Trumpovi, keď vyhlásil, že sa Nemecko „stane úplne závislým od ruskej energie“, neodpovedal na otázku, či sa jeho názory zmenili, keď sa zdá, že rastúce náklady na energie uprostred vojny na Ukrajine dávajú Trumpovi za pravdu.

Trump sa takto vyjadril počas prejavu na Valnom zhromaždení OSN v septembri 2018. Trump počas toho istého prejavu povedal: „V roku 2018 sa v OSN uskutočnilo niekoľko akcií: „Závislosť na jedinom zahraničnom dodávateľovi môže urobiť národ zraniteľným voči vydieraniu a zastrašovaniu.“

Nemecko a Spojené štáty sa v tom čase silne nezhodli na výstavbe ruského plynovodu Nord Stream 2 do Nemecka.

Nemecko tvrdilo, že projekt je čisto komerčný, zatiaľ čo americkí predstavitelia sa obávali, že by Rusko mohlo nový plynovod využiť na geopolitický tlak na Európu.

Teraz, o štyri roky neskôr, sa klip znova objavil na sociálnych sieťach.

Mnohým, ktorí ho znova počuli, znie Trumpovo varovanie prorocky.

Sankcie uvalené na Rusko po jeho invázii na Ukrajinu pomohli zvýšiť ceny energií po celom svete, pričom najväčšiu bolesť spôsobili Nemecku. Pred vypuknutím vojny pochádzala viac ako polovica zemného plynu v krajine z Ruska.

Ceny energií v Nemecku 29. augusta prvýkrát prekročili 1 000 dolárov za megawatthodinu, čo nasledovalo po mesiacoch rastu cien pre domácnosti aj podniky.

V polovici augusta zaviedla nemecká vláda pre spotrebiteľov novú daň zo zemného plynu – 2,4 centu za kilowatthodinu, ktorá nadobudne platnosť v októbri, kedy sa s blížiacou sa zimou znížia teploty a zvýši dopyt.

Kancelár Olof Scholz tiež oznámil plány na zníženie dane z pridanej hodnoty na zemný plyn z 19 % na 7 %.

Nord Stream 2 bol fakticky zrušený po ruskej invázii na Ukrajinu.

V júli Gazprom pozastavil prevádzku predchodcu Nord Streamu 2, Nord Streamu 1, kvôli údržbe.

Táto ruská štátna spoločnosť naďalej zatvárala kohútik s plynom do Európy. V posledných týždňoch znížila objem v Nord Stream 1 na iba 20 % jeho kapacity.

Dňa 31. augusta bol plynovod opäť dočasne odstavený kvôli údržbe.

Ešte v septembri 2018 bol jeden z členov nemeckej delegácie popísaný tak, že sa Trumpovej poznámke nielen smial, ale aj „neverične krútil hlavou“.

Týmto skeptikom bol Heiko Maas, člen ľavicovej Sociálnodemokratickej strany Nemecka. Maas v tom čase pôsobil ako minister zahraničných vecí krajiny pod vedením vtedajšej premiérky Angely Merkelovej. Túto funkciu opustil v roku 2021 a teraz je poslancom Spolkového snemu.

Maasov prejav na vtedajšom Valnom zhromaždení OSN v roku 2018 sa Trumpových výrokov výslovne netýkal. Kritizoval však opatrenia v oblasti klímy „založené výhradne na nacionalizme s cieľom ‚postaviť svoju krajinu na prvé miesto’“ – čo bol zjavný úder do Trumpovej agendy America First.

Maas neskôr novinárom povedal, že Trumpovo tvrdenie ohľadom plynovodu „nezodpovedá realite“, a uviedol, že „Nemecko nie je závislé na Rusku, najmä nie v energetických otázkach“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *