Stovky západných firiem odišlo z Ruska po jeho invázii, ktorú začalo 24.februára 2022 na Ukrajine. Akt solidáronosti prejavili aj cez obrovské finančné straty.
Napríklad taká automobilka Renault odpísala aktíva vo výške 2,2 miliardy. Nevyrába sa tiež v závodoch Mercedesu-Benz, Kie, Hyundaia ani BMW.
Nie všetci sa však rozhodli v Rusku vyrábať. Obrovská nemecká firma Continental tam naďalej vyrába a sankcie jej v tom nebránia.
Svoj krok odôvodnil už v apríli tým, že ak by prevádzku neobnovil, hrozilo by jeho ruským zamestnancom trestné stíhanie. „Naši zamestnanci a manažéri v Rusku by mohli čeliť vážnym trestnoprávnym následkom, ak by sme prestali uspokojovať miestny dopyt,“
Podľa zdroja, oboznámeného so situáciou však ruská prokuratúra niektoré západné spoločnosti naozaj varovala, že ich zamestnanci môžu byť zatknutí, ak by firma zastavila výrobu „základných“ produktov. Zatiaľ sa ale tak v iných firmách nestalo.
Päť tureckých bánk sa pripája k ruskému platobnému systému Mir, uviedol podľa agentúry Bloomberg turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na spiatočnej ceste z ruského Soči, kde rokoval so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. Výhody z toho budú mať ako ruskí turisti, tak aj Turecko, povedal Erdogan.
Jeden z reaktorov ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorá je pod kontrolou ruských okupačných síl, je stále odstavený. V piatok elektráreň zasiahli delostrelecké údery, z ktorých Moskva a Kyjev vzájomne obvinili jednotky opačnej strany.