Jedna z najväčších nemeckých energetických firiem začala s demontážou veternej farmy v západnej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko, a to z trocha kurióznych dôvodov – aby bolo miesto na povrchovú hnedouhoľnú baňu.
Kritici poukazujú na to, že ide o symbolický koniec vládnych snáh o ochranu klímy. Tá po naliehaní vyzvala spoločnosť WPD, aby demontáž zastavila. O probléme informovalo množstvo médií, všímalo si ho aj zahraničné vrátane britského Guardianu.
Veterný park Keyenberg v západnej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko sa skladá z ôsmich turbín a nachádza sa asi pol kilometra od okraja povrchovej bane s rozlohou 48 km², pomenovaného podľa miestnej dediny Garzweiler.
Jedna z turbín vo farme už bola nedávno odstránená s tým, že ďalšie dve majú byť odstránené v prvom a poslednom štvrťroku budúceho roka. Hovorca spoločnosti Energiekontor, ktorá postavila a prevádzkuje zvyšok veterného parku, uviedol, že kvôli časovému obmedzeniu povolenia na prevádzku očakáva, že bude musieť zvyšných päť turbín demontovať do konca roku 2023.
Vzhľadom na to, že koaličná vláda Olafa Scholza sa zaviazala, že za svojho pôsobenia masívne rozšíri výrobu energie z obnoviteľných zdrojov, a vzhľadom na to, že sa nemeckí občania tento rok v zime obávajú výpadkov dodávok elektriny kvôli poklesu dodávok ruského plynu, energetická spoločnosť, ktorá baňa Garzweiler vlastní, uviedla, že si je vedomá toho, že demontáž veterných elektrární je mätúcim signálom.
„Uvedomujeme si, že to pôsobí paradoxne,“ povedal Guido Steffen, hovorca RWE. „Ale tak sa veci majú.“ Dodal, že prestavba turbín, aby uvoľnili miesto rozširujúcemu sa bane, bola súčasťou pôvodnej dohody, ktorá v roku 2001 umožnila výstavbu veternej elektrárne, a nie dôsledkom nedávnej zmeny nemeckej energetickej politiky.
Nemecký kabinet minulý mesiac prijal nariadenie o obnovení nečinných hnedouhoľných kapacít až do leta budúceho roka, aby sa zvýšili dodávky, pretože dovoz ruského plynu prostredníctvom plynovodu Nord Stream 1 sa zastavil.
Niekoľko dní naspäť nemecká firma RWE uviedla, že tri jej hnedouhoľné bloky sa dočasne vrátia na trh s elektrinou, aby posilnili bezpečnosť dodávok a ušetrili plyn pri výrobe elektriny. RWE je tak ďalšou veľkou energetickou firmou v Európe, ktorá proti doterajším plánom prechodne urobí krok späť. RWE uviedla, že každý z blokov má výkon 300 megawattov. „Ich nasadenie je spočiatku obmedzené do 30. júna 2023,“ dodala.