NATO je pripravené zasiahnuť v Kosove, kde je napätá situácia so Srbskom

Sily pod vedením NATO sú pripravené zasiahnuť v severnom Kosove, ak bude ohrozená stabilita v regióne.

NATO v nedeľnom vyhlásení uviedlo, že v severných obciach Kosova rastie napätie a že kosovské sily v Prištine (KFOR) situáciu pozorne sledujú.

Mierové sily KFOR pod vedením NATO boli zriadené v roku 1999 prijatím rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 1244, ktorá prišla v reakcii na zhoršujúcu sa humanitárnu krízu.

Napätie opäť rastie v súvislosti s novým vládnym nariadením, ktoré bude nútiť ľudí vstupujúcich do Kosova so srbskými preukazmi totožnosti, aby ich počas svojho pobytu nahradili dočasným dokladom.

V nedeľu etnickí Srbi v severnom Kosove – čiastočne uznanom štáte susediacom so Srbskom na Balkáne – na protest proti novému pravidlu zablokovali dva kľúčové hraničné priechody so Srbskom.

NATO uviedlo, že KFOR situáciu pozorne sleduje „a je pripravené zasiahnuť, ak bude ohrozená stabilita“.

„KFOR udržuje na mieste viditeľnú a pohyblivú pozíciu a veliteľ KFOR je v kontakte so všetkými svojimi hlavnými partnermi, vrátane zástupcov kosovských bezpečnostných organizácií a srbského ministerstva obrany,“ uviedlo NATO vo vyhlásení.

Nové nariadenie malo nadobudnúť účinnosť 1. augusta, ale Kosovo neskôr v nedeľu oznámilo, že rozhodnutie o poznávacích značkách a preukazoch vydávaných Srbskom odkladá na 1. septembra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *