Najmodernejšie špičkové americké bombardéry nemôžu lietať

Všetkých dvadsať strategických bombardérov B-2 Spirit, najmodernejších strojov v arzenáli amerického letectva, bolo po poruche jedného z nich na neurčito odstavených. V pondelok o tom informoval denník AirForce Times.

Jeden B-2 Spirit bol poškodený 10. decembra, keď musel núdzovo pristáť kvôli bližšie nešpecifikovanej poruche. Hasiči museli zasahovať na pristávacej dráhe letiska Whiteman, aby uhasili plamene šľahajúce zo stroja.

Vyšetrovanie príčiny incidentu prebieha a zatiaľ nebolo ukončené. „Každý incident je jedinečný a v súčasnosti zisťujeme, čo sa stalo a ako môžeme znížiť riziká v budúcnosti,“ povedala hovorkyňa 509. bombardovacieho krídla Beth Del Vecchiová. Dodala, že po vyšetrení príčiny núdzového pristátia bude prevádzka lietadla obnovená.

Uzemnenie flotily 20 bombardérov, ktoré patria do kategórie stealth, čo znamená, že sú ťažko zistiteľné radarom, naznačuje, že išlo o poruchu a nie o chybu pilotov. Časopis Air AND Space Force Magazine poukazuje na to, že stroje, ktoré pochádzajú z 90. rokov minulého storočia, keď vybudovanie jedného z nich stálo 1,2 miliardy dolárov, majú problémy s tým, že sú k dispozícii len polovicu času, keď by boli potrebné.

Americké letectvo prišlo o svoj zatiaľ jediný stroj B-2 Spirit pri havárii pri štarte na ostrove Guam. Poruchy a nehody boli zriedkavé, jedna bola poškodená v roku 2015 a druhá vážne pri požiari v roku 2010 – jej oprava stála 10 miliónov dolárov.

Hoci sú B-2 najmodernejšími strojmi vo výzbroji amerického letectva, ako prvé by ich mali nahradiť nové bombardéry B-21 Raider, pretože ich zložitá elektronika zastaráva a bolo by ťažké ju modernizovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *