Naď sa pustil do Putina: Rusko je zaostalá a temná ríša! Ukrajine treba pomáhať!

Rusko dnes spustilo ďalšiu zo série raketových útokov na Ukrajine a Putin ničí všetko, čo Ukrajincom robí pohodlný život. Elektrina, voda či kúrenie je dnes na Ukrajine luxus.

K dnešným ruským útokom sa vyjadril aj slovenský minister obrany Jaroslav Naď a servítku pred ústa si teda nedával.

„Európsky parlament dnes schválil označenie Ruska ako štátu podporujúceho terorizmus. Z prostého dôvodu – Kremeľ vrátil do Európy teror, aký sme nevideli od konca 2. svetovej vojny.“ začal svoj status Naď.

Naď pripomenul niekoľko správ z dnes na Ukrajine „útok na pôrodnicu a zabitie novorodenca, ďalšie útoky na energetickú a vodárenskú sústavu s cieľom Ukrajincov vyhladovať a vydať napospas mrazu. Bez elektriny je aj časť susedného Moldavska, ďalšie ohrozovanie jadrových elektrární“

„Priatelia, mnohí z nás si len ťažko dokážu predstaviť, čo to znamená trpieť v zime, tme a nedostatku. Aký stres musia zažívať matky a deti schované dlhé týždne v krytoch. Ako to asi musí vyzerať v tamojších nemocniciach, domovoch dôchodcov…“ píše Naď.

„Rusi sa rozhodli čo najviac spustošiť susednú krajinu len preto, lebo odmietla patriť do ich zaostalej a temnej ríše. Kremeľ vrátil do Európy teror nebývalého rozsahu a Ukrajinci sa mu hrdinsky bránia. A preto je povinnosťou celého civilizovaného sveta a všetkých slušných ľudí im naďalej materiálne a humanitárne pomáhať.“ dodáva na konci statusu minister Naď.

Moldavsko hlási po ruských útokoch na Ukrajine masívny výpadok elektriny

Ruské raketové údery na ukrajinskú energetickú infraštruktúru spôsobili výpadky elektriny na polovici územia susedného Moldavska. S odvolaním sa na podpredsedu moldavskej vlády o tom informovala agentúra Reuters. Výpadky elektriny sú podľa nej hlásené aj v separatistickom regióne Podnesterska, ktorý podporuje Rusko.

„Masívny výpadok elektriny v Moldavsku po dnešnom ruskom útoku na ukrajinskú energetickú infraštruktúru,“ oznámil na twitteri Andrei Spuni, ktorý zároveň zastáva funkciu moldavského ministra infraštruktúry. V inom príspevku napísal, že sa opakuje situácia z 15. novembra, kedy Moldavsko – po ruských raketových úderoch na Ukrajinu – rovnako postihol veľký výpadok v dodávkach elektrického prúdu.

Dve ukrajinské atómové elektrárne hlásia po ruských úderoch odpojenie blokov

Po dnešných masívnych ruských vzdušných úderoch na Ukrajinu hlásia problémy aj dve ukrajinské atómové elektrárne. Pracovníci Juhoukrajinskej jadrovej elektrárne kvôli výpadku prúdu odstavili množstvo blokov, píše agentúra Reuters s odvolaním sa na spoločnosť Enerhoatom. Šéf Chmelnyckej oblasti medzitým povedal, že energetické bloky od siete odpojila aj Chmelnycká jadrová elektráreň.

„S elektrárňou je všetko v poriadku. Nie je kde vyrábať elektrinu,“ uviedol hovorca Enerhoatomu o Juhoukrajinskej jadrovej elektrárni, ktorá sa nachádza v Mykolajivskej oblasti na juhu krajiny. K podobnému kroku pristúpili pracovníci Chmelnyckej jadrovej elektrárne, ktorá sa nachádza na západe Ukrajiny. „Bloky Chmelnyckej jadrovej elektrárne boli odpojené od energetickej sústavy,“ uviedol oblastný šéf Serhij Hamalij podľa agentúry Ukrinform.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *