Na Slovensku za posledný rok stúpol počet problémov so srdcom u mladých

Posledné roky sa niečo deje s mladými ľuďmi na Slovensku a podľa reportáže televízie Markíza má čo raz viac mladých ľudí problémy so srdcom.

Ako tvrdia, infarkty pribúdajú pri mladšej generácie. Dôvodmi majú byť genetika, drogy či šport.

20-ročný Dávid hovorí pre Markízu, že sa mu začalo ťažšie dýchať, pichalo ho pri srdci, vystreľovala mu bolesť do ramena a videl rozmazane.

Dávidovi prišlo zle počas šoférovania a zavolal si záchranku. Na jeho mladý vek mu povedali, že prekonal „malý infarkt“.

Mladí ľudia vraj tiež môžu mať takéto problémy a odborník v reportáži tvrdí, že cievové mozgové príhody môžu byť spôsobené genetikou alebo životosprávou.

Odborník tvrdí, že za posledný rok stúpol počet infarktov o 10% v porovnaní s piatimi rokmi predtým.

Nová premiérka Alberty (Alberta je jedna z desiatich kanadských provincií) Danielle Smithová hovorí, že tí, ktorí sa rozhodli nenechať sa očkovať vakcínou COVID-19, sú „najviac diskriminovanou skupinou“, ktorú za svoj život videla.

„Komunita, ktorá v poslednom roku čelila najväčšiemu obmedzeniu svojich slobôd, boli tí, ktorí sa rozhodli nenechať sa očkovať,“ povedala Smithová na svojej prvej tlačovej konferencii vo funkcii premiérky 11. októbra.

„Myslím, že som za svoj život nezažila situáciu, kedy by bol človek vyhodený zo zamestnania, nesmel sa pozerať na svoje deti, ako hrajú hokej, nesmel navštíviť svojho blízkeho v liečebni pre dlhodobo chorých alebo v nemocnici, nesmel nastúpiť do lietadla, aby sa buď vydal na druhý koniec zeme za rodinou, alebo dokonca cestoval cez hranice.“

„Boli tou najviac diskriminovanou skupinou, ktorej som kedy v živote bola svedkom.“

Smithová predniesla tento výrok krátko po tom, čo v Edmontone zložila prísahu ako premiérka.

Počas volebného zápasu o post lídra sľúbila Smithová, že prinesie zásadné zmeny do albertského zdravotníctva a posilní zákony, aby sa zabránilo „diskriminácii“ na základe lekárskych rozhodnutí.

„Najmä v poslednom roku to bolo mimoriadne obdobie a chcem, aby ľudia vedeli, že to považujem za neprijateľné,“ povedala novinárom. „Nebudeme vytvárať segregovanú spoločnosť na základe lekárskeho rozhodnutia.“

Podobne ako v iných provinciách zaviedla Alberta počas pandémie systém očkovacích pasov a uzavrela podniky a miesta konania bohoslužieb.

Smithová tiež uviedla, že nebude žiadať o radu hlavnú lekárku zdravotníctva Dr. Deenu Hinshawovú a namiesto toho vytvorí nový tím poradcov pre verejné zdravie.

Na otázku ohľadom ďalších podrobností vrátane toho, či Hinshawovú prepustí, hovorca premiérky uviedol, že podrobnosti zatiaľ neboli stanovené, a zopakoval, že Smithová sa bude usilovať o vytvorenie nového tímu poradcov pre verejné zdravie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *