Mnoho Ukrajincov nechce odísť z územia, kam sa už blížia ruskí vojaci. Toto je dôvod

Mnohí obyvatelia východných častí Ukrajiny nepočúvajú dôrazné výzvy úradov, aby sa z oblasti evakuovali, zistila stanica CNN. Dostatočnou motiváciou k odchodu pre nich nie sú približujúce sa boje ani vyhliadky, že si v zime nezakúria.

Niektorí ľudia, ktorí sa evakuovali, sa dokonca vracajú do nebezpečnej oblasti späť. „Utratila som všetky peniaze za nájom, som na mizine,“ vysvetľuje novinárom CNN pani Valentyna svoje pohnútky k návratu. „Musela som sa vrátiť, aj keď nám hovorili, že túto zimu tu nebude voda ani vykurovanie,“ dodáva.

„Pre našu armádu je ťažké brániť mesto, keď tu máme veľa civilných obyvateľov,“ vysvetľuje ale starosta Kramatorsku v Doneckej oblasti Oleksandr Hončarenko. V Kramatorsku, kam pravidelne dopadajú ruské rakety, podľa neho zostáva ešte asi 65-tisíc obyvateľov.

Evakuácii sa ľudia bránia aj v Bachmute, hoci aj v ňom sú jasne počuť blízke explózie. „Rusi sú už na okraji mesta. Ak by mali miestni odísť, tak je to teraz, alebo nikdy,“ hovorí v reportáži novinár, ktorého slová prerušuje hrmot výbuchov.

Rusko hlási prijatie platby z Česka za tranzit ropy

Platba za tranzit ruskej ropy do Českej republiky dorazila do banky príjemcu. Pred obnovením tranzitu musí platbu ešte potvrdiť Ukrajina. Podľa agentúry RIA to dnes uviedol ruský prevádzkoval ropovodov Transnefť. Podľa informácií agentúry Reuters sa jedna z európskych bánk rozhodla platbu za tranzit ruskej ropy cez Ukrajinu spracovať. Odstránila tak príčinu prerušenia dodávok ropovodom Družba do strednej Európy.

„Podľa našich informácií banka prehodnotila pôvodne zablokovanú platbu medzi tranzitnými spoločnosťami za tranzitný poplatok a nakoniec ju akceptovala,“ cituje Reuters hovorcu slovenskej rafinérie Slovnaft Antona Molnára. Podľa agentúrneho zdroja platbu odblokovala holandská banka ING a dodávky do Českej republiky by sa mali obnoviť do soboty.

Preprava ropy južnou vetvou Družby sa 4. augusta prerušila kvôli problémom s úhradou poplatkov za tranzit ropy cez Ukrajinu. Rusko síce peniaze za tranzit odoslalo, ale ešte v júli sa mu v dôsledku protiruských sankcií vrátili späť. Dodávky na Slovensko a do Maďarska sa obnovili už v uplynulých dňoch, pretože poplatky za Rusko uhradil Slovnaft a jeho maďarský vlastník, petrochemická skupina MOL.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *