Miliardár Musk: Do čerta s tým! Proste budeme financovať satelity ukrajinskej vláde zadarmo

Spoločnosť SpaceX miliardára Elona Muska bude naďalej platiť internetové služby na Ukrajine napriek tomu, že jej satelitná sieť Starlink stále nezarába a je v strate. Na Twitteri to uviedol Musk, ktorý predtým tvrdil, že projekt nemôže dlhšie financovať a žiadal o prevzatie americkú vládu.

„Do čerta s tým… aj keď Starlink stále nezarába a ostatné spoločnosti dostávajú miliardy dolárov od daňových poplatníkov, budeme jednoducho ďalej financovať ukrajinskú vládu zadarmo,“ napísal Musk. Agentúra Reuters ale poznamenala, že z tweetu nie je jasné, či je úprimný, alebo sa jedná o sarkazmus.

Ukrajina podľa stanice CNN dostala odhadom 20-tisíc terminálov potrebných na fungovanie pripojenia k satelitnej sieti Starlink. Musk po začiatku invázie sprístupnil Kyjevu satelitnú internetovú službu, ktorá sa ukázala užitočná pre bežných občanov postihnutých výpadkami klasických komunikačných sietí a veľmi dôležitá pre ukrajinskú armádu.

Musk v piatok na Twitteri povedal, že „operácia stála spoločnosť 80 miliónov dolárov a do konca roka presiahne 100 miliónov dolárov“. Potvrdil tiež pravosť dokumentov, v ktorých žiadal americký Pentagon, aby financovanie prevzal.

Hoci sa zakladateľovi SpaceX dostalo uznanie a vďaky za to, že reagoval na žiadosti o službu Starlink na Ukrajine hneď na začiatku ruskej invázie, v skutočnosti väčšinu z 20-tisíc terminálov plne alebo čiastočne financovali iné zdroje. Podľa CNN okrem iného Spojené štáty, Británia alebo Poľsko. Žiadosť firmy preto niektorých predstaviteľov Pentagonu popudila.

Vyjadrenia Muska prichádzajú v čase, keď čelil kritike za zverejnenie kontroverzného „mierového plánu“, ktorý pobúril Kyjev. Ukrajina by podľa Muskova návrhu musela prijať, že vojnu s Ruskom zrejme nevyhrá a vzdať sa anektovaného Krymu. Čelil tiež obvinenie, že pred zverejnením plánu hovoril s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Tieto správy poprel.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *