Migranti v Nemecku dostanú viac peňazí. Domáci Nemci nevedia, z čoho zaplatia účty

Migranti v Nemecku, ktorí žijú v spoločných ubytovniach budú mať už čoskoro nárok na viac peňazí od štátu.

Podľa nálezu Spolkového ústavného súdu prax krátenia sociálnych dávok o desať percent nie je v súlade so základným zákonom.

Slobodní ľudia v azylových zariadeniach doteraz dostávali menej dávok, pretože zákonodarca predpokladá, že títo ľudia potrebujú menej peňazí, pretože „jedlo alebo aspoň základné kuchynské potreby sa nakupujú spolu vo väčšom množstve a používajú sa spoločne v spoločných kuchyniach“.

Zákonodarcovia nepredložili žiadne dôkazy

Sudcovia z Karlsruhe teraz rozhodli, že neexistuje dôkaz o tom, že by dotknutí ľudia skutočne potrebovali menej peňazí: „Úvaha o tom, že keď je potrebné jedlo, možno ušetriť, napríklad nákupom potravín alebo aspoň základných kuchynských potrieb vo väčšom množstve a ich zdieľanie v spoločných kuchyniach nie je založené na skutočnosti.“

Žiadateľ o azyl zo Srí Lanky, ktorý vstúpil do Nemecka v roku 2014, sa sťažoval. Po zamietnutí jeho žiadosti o azyl v roku 2017 bol od novembra 2019 do februára 2020 ubytovaný v hromadnom ubytovacom zariadení, mal povolenie na tolerovanie a mal vykonateľnú povinnosť opustiť krajinu. V komunitnom ubytovaní dostával menej peňazí ako ostatní ľudia, ktorí pracovali a spočiatku sa neúspešne sťažoval na zníženie jeho dávok.

Rozhodnutím dostanú všetci žiadatelia o azyl, ktorých sa týkalo zníženie dávok, spätne do septembra 2019 plnú sadzbu 367 eur namiesto 330 eur.

Nemecké domáce rodiny zažívajú šok a nevedia, z čoho budú platiť účty

Teplo sa v Nemecku stane pravým luxusom a obyčajných ľudí dostane do existenčných problémov, píšu nemecké médiá. Nemci totiž dostávajú nové rozpisy platieb záloh na plyn a sú bez rozdielu v šoku. Mnoho z nich netuší, z čoho mesačné platby zaplatia.

Rodina Hensmannova z päťdesiattisícového Hildenu v Severnom Porýní-Vestfálsku platila doteraz zálohu vo výške 92 eur / mesiac za plyn. Od novembra má platiť 3192 eur, čo je 35-krát viac ako doteraz, píše server týždenníka Focus. Hensmannovi nie sú sami. Podobné šoky zažívajú ľudia po celom Nemecku.

Sedemdesiatdvaročná penzistka Edith Walzová z Dannenbergu v spolkovej krajine Dolné Sasko tiež netuší, čo bude robiť. „U spoločnosti E.ON som doteraz platila za plyn 87 eur . Teraz mi to zvýšili na neuveriteľných 913,13 eura“

Renate Slomaová z Berlína doteraz platila mesačné zálohy za plyn vo výške 85 eur, teraz by mala platiť 883 eur, čo je suma, ktorá je vyššia ako jej mesačné nájomné. „Nechápem, z čoho to zaplatím. Taký vysoký dôchodok nemám,“ povedala.

V šoku je aj Stefanie Wegenerová, ktorá má od októbra platiť mesačne za plyn 1113 eur. To je podľa jej slov viac, než robí mesačná splátka hypotéky za jej dom.

Spotrebiteľské centrum vysvetľuje, že ak si spoločnosť vyhradila právo na zmenu ceny, môže ju zvýšiť. „Plyn musí obstarávať za aktuálne, extrémne vysoké trhové ceny a regionálny dodávateľ na to nemá žiadny vplyv, a to ani na to, či kabinet zavedie daň za plyn,“ uviedol dodávateľ plynu, spoločnosť Mitgas, ktorého zákazníčkou je Renate Slomaová.

Denník Bild upozorňuje, že horor nezažívajú len bežní spotrebitelia, ale aj podnikatelia. Andreas Stumpf z Olpe v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko je partnerom v spoločnosti na spracovanie kovov. „Vyrábame bezšvíkové medené rúrky. Plyn potrebujeme pre pece, bez ktorých sa nedá vyrobiť ani jediná rúrka. Máme spotrebu plynu okolo 4 000 000 kWh. Netuším, čo budeme robiť, pretože pre nás sa zvýšila cena plynu o viac ako 1000 percent. To nemôžeme preniesť na našich zákazníkov,“ uviedol.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *