Matovič: Krčméry bol svätý muž. Nikdy v živote som nestretol lepšieho človeka

V utorok večer umrel lekár a profesor Vladimír Krčméry vo veku 62 rokov, ktorého celé Slovensko poznalo vďaka pandémii či podpore očkovania. Viacerí politici za Krčmérym smútia. Smútok vyjadrili politici ako Boris Kollár, Eduard Heger či Igor Matovič.

„Nech sa nikto z mojich známych nehnevá – ale nikdy v živote som nestretol lepšieho Človeka, ako bol on. Neúnavný Dobrák, ktorý nedokázal obsedieť bez toho, aby neustále pomáhal ľuďom. Keď trpeli v Afrike, išiel za nimi tam. Keď HIV deti v Kambodži, išiel tam. Keď zúfalí ľudia po zemetrasení na Haiti, bol hneď tam. V zime na hranici s Ukrajinou, posledné mesiace na hranici v Kútoch. Medzitým desiatky iných projektov pre núdznych na Slovensku aj vo svete. Vždy bez ohľadu na seba a najmä svoje chatrné zdravie. Dve veci som mu však povedať nestihol – že Ľutujem, že kvôli jeho nezištnej pomoci v covidovom konzíliu, kam som ho povolal do služby, sa toľko zla na neho osopilo. A druhé – Ďakujem, že keď ako 36 ročný najmladší profesor medicíny na Slovensku našej rodine pomohol so súrnym vyšetrením ocina a tak som ho prvýkrát spoznal. Zomrel úžasný človek, doslova Svätý muž. Verím, že už dnes si v Nebi, Braacho, Tvoj im ❤️“ napísal Matovič na sociálnej sieti.

„S veľkým zármutkom som prijal správu o úmrtí profesora Vladimíra Krčméryho. Bol to človek, ktorý rozdal svoje srdce druhým. Pomáhal tam, kde sa iní báli vstúpiť čo i len myšlienkami. Takým, na ktorých svet zabudol – najchudobnejším z chudobných. Počas pandémie stál v prvej línii zdravotníkov. Odhodlaný ju poraziť. Zvládli sme to, pán profesor. Odpočívaj v pokoji môj drahý priateľ!“ napísal premiér Heger.

„Svoj život zasvätil slabým a chorým. Profesor Vladimír Krčméry – lekár a odborník na tropickú medicínu, infektológiu a onkológiu nás navždy opustil. Bol mužom viery a svojimi postojmi inšpiroval mnohých k lekárskej službe v chudobných krajinách či k pomoci najslabším. Počas pandémie koronavírusu to bol práve on, kto výrazne prispel svojimi skúsenosťami a autoritou k tomu, že sme dokázali tento boj zvládnuť. Vladimír Krčméry bol vždy plný optimizmu a nádeje a takého si ho budem pamätať. Česť jeho pamiatke.“ napísala prezidentka Zuzana Čaputová.

„Vladko moj … trha mi srdce    “ napísal Boris Kollár.

„Vladimír Krčméry bol uznávaný epidemiológ a infektológ. Patril medzi hlavné tváre očkovacej kampane proti vírusu COVID-19. Podľa informácií TV JOJ mal Krčméry obojstranný zápal pľúc. Televízii JOJ 24 potvrdili informáciu o úmrtí dva od seba nezávislé zdroje.“ píše portál noviny.sk

Krčméry vyštudoval v roku 1985 Lekársku fakultu na Univerzite Komenského. V roku 1985 začal svoju kariéru na Klinike infekčných chorôb vo Fakultnej nemocnici v Bratislave. Bol členom viacerých humanitárnych misií v rozvojových krajinách a dlhé roky pôsobil ako vysokoškolský pedagóg, informujú ďalej noviny.sk v článku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *