Matovič išiel do lesa a hral múdreho. Ľudia mu to spočítali: „To fakt tomuto ľudia dali najviac hlasov? My sme ešte slabo vyvinutý druh na Slovensku“

Minister financií a šéf hnutia OĽANO Igor Matovič, ktorému v posledných parlamentných voľbách verilo najviac Slovákov, no dnes mu verí najmenej, sa vybral na túru a ostal sklamaný. Na sociálnej sieti však hral múdreho, čo sa mu neoplatilo.

Matovič pridal fotografiu z lesa, kde vidieť popadané stromy na zemi.

„Popadané stromy v Malých Karpatoch. Tieto stromy tu zrejme ležia roky, ale aj tak mi hlava neberie, že radšej miesto toho, aby prinášali priamy úžitok ľuďom, ich necháme len tak V TAKOMTO MNOŽSTVE zhniť v lese,“ nahneval sa bývalý premiér s tým, že počas 4-hodinovej túry videl tisíce takých stromov. 

Matoviča skritizoval ekológ priamo v komentári pod fotkou:

„Les odpad nepozná, s popadanými stromami problém nemá,“ reagoval v komentári. Doplnil, že množstvo lesných druhov žije práve v odumretých stromoch a zabezpečuje návrat živín do pôdy. 

„Mŕtve drevo je tak pre les kriticky dôležité. Ak ide o chránené územie, je všetko v najlepšom poriadku. Ak je to hospodársky les, je to lepšie, než sa dalo čakať,“ zhrnul ekológ.

„starí rodičia hospodárili v lesoch tak že ani haluzka nevyšla nazmar navyše lesov bolo podstatne menej ako je tomu teraz lebo sa pestovalo kde sa dalo (kontingenty). A zrazu storočia zaužívaný systém je zlý. Čosi tu nehrá.“ pýta sa však ekológa Laco v diskusii.

„Pán minister, to je mŕtve drevo. Mŕtve drevo je rovnakou súčasťou lesného ekosystému ako živé stromy. Cca tretina lesných druhov je na ňom závislá. Jeho rozkladom sa dopĺňajú živiny v pôde. Pôda obohatená o vrstvu humusu aj lepšie zadržiava vodu a zabraňuje vyschnutiu pôdy. Toto drevo je tiež to CO2, ktoré sa za drahé peniaze snažíme sťahovať z ovzdušia. Ak sa všetko drevo z lesa stále odváža, les sa ničí, živiny sa dlhodobo nedopĺňajú. Potom aj zo živých stromov budú zanedlho mŕtve, tým pádom z lesa nebude nič. „Vyzametaný“ les nefunguje, zvlášť nie v časoch klimatickej krízy, ktoré aktuálne prežívame. To, že v lese vidíte padnutý strom, je normálne. Zvlášť v chránených územiach…“ pridáva sa k diskusii Ondrej.

„To fakt toto vyhralo voľby? Ale tu aspoň vidieť, aké je Slovensko a jeho voliči. My sme ešte veľmi slabo vyvinutý druh na tomto Slovensko. A viete čo mi to potvrdzuje ešte viac? Že teraz v prieskumoch vyhráva Pelle a Ficko… my sa fakt z týchto sra*iek nedostaneme nikdy…“ píše Pavol.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *