Masaker v ruských uliciach. Ľudia protestovali proti mobilizácii, ťažkoodenci sa s nimi nemaznali (Videá)

Ruská polícia na stredajších protestných akciách proti čiastočnej mobilizácii, ktorú v ten istý deň ráno ohlásil ruský prezident Vladimír Putin, zadržala viac ako 1000 ľudí. Vyplýva to z údajov na webe OVD-Info, ktorý monitoruje policajné zásahy.

Najmenej 490 protestujúcich zadržali policajti v Petrohrade a 424 v Moskve. S niektorými pritom príslušníci bezpečnostných zložiek v prilbách a vestách tvrdo šmýkali po zemi, násilím ich odnášali do pristavených antónov alebo ich bili obuškami, upozornil aj projekt OVD-Info a ďalšie ruské médiá.

„Do zákopov s Putinom!“ skandovali ľudia podľa videí zverejnených na sociálnych sieťach na moskovskom bulvári Arbat. Na dnešných demonštráciách tiež často znelo protivojnové heslo „nie vojne“.

Zatýkalo sa napríklad aj v Jekaterinburgu na Urale. Niektoré zo 40 zadržaných protestujúcich polícia pritom tlačila tvárou k zemi, popísala stanica Nastojaščeje vremja.

Asi dve desiatky ľudí zadržala polícia podľa stanice v sibírskom Irkutsku, kde sa jej tiež podarilo protestnú akciu úplne rozohnať. Desiatky zadržaných sú hlásené aj z mnohých ďalších miest.

Protesty zvolala na sedem hodín miestneho času ľudskoprávna organizácia Vesna.

Vzhľadom na to, že v Rusku je niekoľko časových pásiem, vyšli do ulíc ako prví ľudia v mestách na ruskom Ďalekom východe a Sibíri. K nim sa postupne pripájajú aj obyvatelia miest v európskej časti Ruska.

V mestách vo východnej časti Ruska sa dnes odohrali väčšinou len malé protesty, na ktoré dorazili desiatky ľudí. Protestujúci často nemali žiadne transparenty ani neskandovali heslá, pretože sa obávali zásahov policajných zložiek.

Ďalší demonštrujúci ale podľa fotografií na sociálnych sieťach dorazili s plagátmi s heslami ako „nie vojne, nie mobilizácii“, „mier svetu“ alebo „obijm ma, ak sa tiež bojíš“.

V Chabarovsku na ruskom ďalekom východe na demonštráciu podľa posledných údajov stanice Nastojašeja vremja prišlo 12 ľudí. Nemali transparenty ani neskandovali, opísal novinár projektu Sibir.Realii Slobodnej Európy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *