Mali by sme sa pripraviť, že Putin použije jadrové zbrane, vyhlásil Zelenský

Všetky štáty by sa mali pripraviť na možnosť, že by ruský prezident Vladimir Putin mohol použiť na Ukrajine taktické jadrové zbrane, povedal v zatiaľ zverejnených úryvkoch z rozhovoru s televíziou CNN ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Uviedol tiež, že od začiatku vojny zomrelo 2500 až 3000 ukrajinských vojakov a okolo 10 000 ich utrpelo zranenie. Rusko podľa neho stratilo 20-tisíc vojakov. Moskva uvádza okolo 1350 úmrtí príslušníkov svojej armády.

Putin by sa podľa Zelenského mohol uchýliť k obmedzenému použitiu jadrových či chemických zbraní, pretože neprikladá žiadnu hodnotu životom ľudí na Ukrajine.

„Nielen ja, ale celý svet, všetky krajiny by sa toho mali obávať, pretože sa to môže stať skutočnosťou,” povedal Zelenskyj moderátorovi CNN Jakeovi Tapperovi v angličtine. „Nemali by sme sa báť, ale mali by sme byť pripravení,” dodal.

Americkí činitelia už v minulosti pred podobným scenárom varovali, a to v prípade, že by mal Putin pocit, že je zahnaný do kúta. „Vzhľadom na teoretické zúfalstvo prezidenta Putina a ruského vedenia vzhľadom na neúspechy, ktorým doteraz vojensky čelili, nemôže nikto z nás brať na ľahkú váhu hrozbu, ktorú predstavuje možnosť uchýlenia sa k taktickým jadrovým zbraniam,“ povedal v piatok šéf CIA William Burns.

Zelenskyj v rozhovore, ktorého plné znenie zverejní CNN v nedeľu, tiež vyhlásil, že v konflikte doteraz zomrelo 2500 až 3000 ukrajinských vojakov. U mnohých z 10 000 ranených príslušníkov ukrajinskej armády je podľa neho ťažké predpovedať, koľko prežije.

Moskva podľa neho prišla asi o 20 000 vojakov, hoci Rusko uvádza okolo 1350 zomrelých. Údaje o zomrelých od oboch strán konfliktu nezávisle overiť. Západné krajiny však odhadujú, že Rusko stratilo najmenej niekoľko tisíc príslušníkov svojej armády.

Podľa Zelenského je zložitejšie vyčísliť civilné straty, a to najmä v oblastiach na juhu Ukrajiny, napríklad v mestách Cherson, Berďansk, či Mariupol. „Jednoducho nevieme, koľko ľudí zomrelo v tejto obliehanej oblasti,” povedal ukrajinský prezident.