Mala by sa začať jadrová vojna? Putin uviedol jasné stanovisko

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že jadrová vojna by nemala víťaza a nemala by byť rozpútaná. Uviedol to dnes v liste, ktorý adresoval účastníkom konferencie o plnení Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT).

„Vychádzame z toho, že jadrová vojna nemôže mať víťaza a nikdy nemôže byť rozpútaná a vystupujeme za rovnakú a nedeliteľnú bezpečnosť pre všetkých členov medzinárodného spoločenstva,“ uviedol Putin v liste.

Biden navrhol rokovania o novej jadrovej zmluve, v Rusku to vyvolalo rozpaky

Spojené štáty sú pripravené začať vyjednávať s Ruskom o novej zmluve o nešírení jadrových zbraní, uviedol americký prezident Joe Biden. Na účasť na rokovaniach, ktoré „znížia pravdepodobnosť zlého odhadnutia situácie“ vyzval aj Čínu. V Moskve vyvolal návrh rozpaky, informovala agentúra Reuters.

Biden na tému jadrových zbraní hovoril pri príležitosti začiatku konferencie štátov, ktoré podpísali Zmluvu o nešírení jadrových zbraní (NPT) z roku 1970. „Môj úrad je pripravený bezodkladne dojednať rámec novej dohody o obmedzení zbraní, ktorá nahradí Nový START, ktorý vyprší v roku 2026 ,“ uviedol Biden.

Macron a Zelenskyj spolu hovorili o vývoze obilia i boji proti dezinformáciám

Francúzsko sa postará, aby zločiny na Ukrajine nezostali nepotrestané, povedal podľa Elyzejského paláca francúzsky prezident Emmanuel Macron svojmu ukrajinskému náprotivku Volodymyru Zelenskému počas telefonátu. Štátnici hovorili aj o vývoze ukrajinského obilia, boji proti dezinformáciám alebo rekonštrukcii povojnovej Ukrajiny.

„Prezident uvítal, že z prístavu v Odese vyplávala prvá loď s ukrajinským obilím. Uviedol tiež, že európske úsilie o vývoz ukrajinského obilia po súši aj po riekach bude pokračovať v rámci koridorov,“ uviedol Elyzejský palác vo vyhlásení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *