Maďarsko blokuje finančnú pomoc Ukrajine od EÚ! Nemecká ministerka šalie!

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková sa pustila do Maďarska, že zablokovalo finančnú pomoc EÚ Ukrajine v objeme 18 miliárd eur, napísal v piatok ráno server Politico.

Dodala, že by Budapešť „nemala hrať poker“ v pokuse tlačiť na Brusel. Predstavitelia EÚ maďarský postup rovno označili za vydieranie.

Kritika Maďarska zo strany Baerbockovej nasledovala po výhradách niekoľkých ďalších diplomatov krajín EÚ, ktorí obvinili vládu maďarského premiéra Viktora Orbána, že vydiera.

Európska komisia v stredu navrhla poskytnúť Ukrajine pomoc v objeme 18 miliárd eur, aby sa v budúcom roku nezrútila jej ekonomika a verejné služby a aby sa mohla opravovať kritická infraštruktúra zničená útokmi ruských rakiet a dronov.

„Naša finančná a humanitárna pomoc v rámci zimnej pomoci nie je bežnou európskou záležitosťou, kde ľudia hrajú poker a vyjednávajú o finančných zdrojoch,“ povedala Baerbecková.

„Sme v situácii, keď zachraňujeme s pomocou finančnej podpory z Európy životy. Vidíme, že najmenej 30, ak nie 40 percent civilnej infraštruktúry bolo zničených,“ dodala nemecká ministerka s tým, že je potrebné pomôcť ihneď. „Zima je za rohom,“ pripomenula.

Maďarsko podľa vyjadrenia troch predstaviteľov EÚ v stredu odmietlo balík podporiť, čo predstavuje prekážku pre poskytnutie pomoci, pretože ju musí schváliť všetkých 27 členských krajín EÚ.

Niekoľko predstaviteľov EÚ povedalo serveru Politico, že vidí v kroku Budapešti vydieračskú taktiku s cieľom vytvoriť tlak na uvoľnenie trinásťmiliardovej pomoci EÚ Maďarsku.

O tú by mohlo Maďarsko budúci mesiac prísť, ak nepodnikne adekvátne kroky, ktoré by vyvrátili obavy, že je v Maďarsku obmedzovaná demokracia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *