Maďari nemusia tri roky platiť za ruský plyn, dostali odklad

Krajina Viktora Orbána Maďarsko je jednou z najviac závislých na ruskom plyne. Orbán sa netají svojim pozitívnym vzťahom s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Ruský energetický gigant Gazprom umožní Maďarsku v prípade potreby odložiť platby za zemný plyn, pretože prudký nárast importu ohrozuje už aj tak našponovaný rozpočet krajiny, píše Bloomberg.

Maďarsko získalo trojročný odklad splatnosti faktúr za plyn, ktoré by inak mali byť splatné v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov, uviedlo v pondelok vo vyhlásení maďarské ministerstvo pre hospodársky rozvoj. Pri cene tristo eur za megawatthodinu by to predstavovalo 3,5 až 4,5 miliardy eur, spresnilo ministerstvo. Dohodu uzavrel Gazprom s maďarskou štátnou energetickou spoločnosťou MVM, píše portál Trend.sk

Cenový strop na ruskú ropu sa nebude týkať ropovodov

Cenový strop na ruskú ropu navrhovaný v rámci ôsmeho balíka protiruských sankcií Európskej únie sa nebude vzťahovať na dodávky prostredníctvom ropovodov. Uviedol to podľa agentúry MTI maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó. Dodal, že zo sankcií bola vyňatá jadrová energetika, takže nebudú mať vplyv na výstavbu nových blokov maďarskej jadrovej elektrárne Paks.

Ukrajina postupuje v protiofenzíve na juhu aj severovýchode, uviedol Londýn

Ukrajina postupuje v protiofenzíve na južnom i severovýchodnom fronte. V Charkovskej oblasti konsolidovala značnú časť územia východne od rieky Oskil, postúpila až 20 kilometrov za tento tok do obranného pásma ruských síl smerom k mestu Svatove. Uviedlo to britské ministerstvo obrany vo svojej analýze vývoja ruskej invázie na Ukrajine.

Ruské jednotky zaminovávajú infraštruktúru a súkromné domy v Chersonskej oblasti, oznámil vo svojej rannej operačnej zvodcu ukrajinský generálny štáb s odkazom na ukrajinský región, odkiaľ v posledných dňoch prichádzajú správy o rýchlom postupe ukrajinskej protiofenzívy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *