Maďari budú dostávať navyše plyn od Rusov. Ich minister navštívil Moskvu, zimu prežijú v kľude

Náš južný sused Maďarsko hlási, že mu Rusko začalo dodávať extra plyn navyše na základe toho, že bol na návšteve v Moskve maďarský minister zahraničných vecí Pétra Szijjárta.

Maďarské ministerstvo zahraničných vecí hlási, že obchodné rokovania s Moskvou viedli k dohode a výsledkom je, že ruský energetický gigant Gazprom začal v piatok (12. 8.) dodávať Budapešti plyn „nad už predtým zazmluvnené množstvá“.

„Povinnosťou maďarskej vlády je zaistiť bezpečné dodávky zemného plynu do krajiny a my to plníme,“ uviedol na svojej stránke na sociálnej sieti predstaviteľ ministerstva Tamás Menczer.

V nasledujúcich riadkoch vám prinášam celý obsah statusu Menczera, ktorý na sociálnej sieti zverejnil v sobotu ráno o 8.00 hodine.

„Kvôli vojne v našom susedstve a reakcii na sankcie čelí Európa vážnej energetickej kríze. Napriek dramatickému zdražovaniu zemného plynu dnes nie je v prvom rade otázka, koľko plyn stojí, ale či ho bude dostatok na zimné obdobie.

Maďarsko vedie v naplnení zásobníkov plynu v pomere k spotrebe, v normálnych časoch by stačila úroveň nad 32% – najmä preto, že európsky priemer je pod 20% – ale bohužiaľ nežijeme v normálnych časoch, takže musíme si byť úplne istí. Preto vláda predtým rozhodla, že k už zazmluvneným množstvám by sa malo nakúpiť približne 700 miliónov metrov kubických zemného plynu.

Pri znalosti dnešných pomerov na európskom trhu je jasné, že získanie takého veľkého množstva je nemožné bez ruských zdrojov, a preto minister Péter Szijjártó nedávno rokoval v Moskve, po ktorom nasledovalo niekoľko obchodných rokovaní. Tie viedli k dohode, v dôsledku ktorej Gazprom včera ráno začal s dodávkami nad už zazmluvnené množstvá.

V prvej fáze bude do konca augusta prichádzať z juhu cez plynovod Turecký prúd dodatočný objem 2,6 milióna metrov kubických denne a už prebiehajú rokovania o septembrovom harmonograme. Povinnosťou maďarskej vlády je zabezpečiť bezpečné dodávky zemného plynu do krajiny a my túto povinnosť plníme.“

One Reply to “Maďari budú dostávať navyše plyn od Rusov. Ich minister navštívil Moskvu, zimu prežijú v kľude”

  1. Neuveriteľné, ako to dokázal? To ako fakt? Ha, ha, ha … jeden rozumný politik z celej EU!!! Maďari majú šťastie od Boha!!! Orbán je požehnaním pre Maďarov!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *