Macron vie niečo, čo sa chystá? Odkázal, že skončilo obdobie blahobytu a teraz zažívame…

Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že sa skončilo obdobie blahobytu a bezstarostnosti. Tento odkaz dal členom svojej vlády.

Svet podľa neho zažíva zásadné zvraty ako vojnu na Ukrajine alebo vlnu horúčav a požiarov. Macronov prejav k ministrom, ktorých vyzval na jednotu, bol výnimočne naživo vysielaný.

„To, čo zažívame, je skôr veľký otras a veľký prevrat,“ uviedol Macron. „Už niekoľko rokov zažívame koniec niečoho, čo by sa mohlo zdať ako hojnosť. Koniec hojnosti produktov a technológií, o ktorých sme sa domnievali, že ich budeme mať kedykoľvek k dispozícii, „dodal prezident.

USA odsúdili plánované procesy s ukrajinskými vojnovými zločincami v Mariupole

Americké ministerstvo zahraničia odsúdilo plánované usporiadanie procesu s ukrajinskými vojnovými zajatcami v Ruskom okupovanom juhukrajinskom Mariupole. Moskva sa politickými procesmi chce podľa Washingtonu zbaviť zodpovednosti za činy spáchané na Ukrajine, ktorú vo februári tohto roku napadla, napísala agentúra Reuters.

Ruskojazyčný server BBC pripomenul, že podobné obavy o porušení medzinárodného práva v utorok vyjadrilo OSN. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na začiatku týždňa uviedol, že ak Rusko začne súd s ukrajinskými vojakmi v Mariupole, znemožní tým akékoľvek budúce rokovania.

Šéf samozvanej proruskej Doneckej ľudovej republiky Denis Pušilin predtým uviedol, že súd so zajatými príslušníkmi ukrajinského pluku Azov sa uskutoční do konca leta. Členovia pluku spoločne s ďalšími ukrajinskými obrancami tento rok získali medzinárodnú pozornosť svojim odporom proti ruskému obliehaniu železiarní a oceliarní Azovstal v Mariupole. Mariupolská mestská rada tento mesiac oznámila, že okupačné sily začali v mariupolskej filharmónii montovať väzenské klietky, aby tam usporiadali demonštračný proces s obrancami Ukrajiny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *