Ľudia na Srí Lanke vyhnali prezidenta a kúpu sa v jeho bazéne: Náš boj neskončil!

Odporcovia srílanského prezidenta Gotabaja Radžapaksa, ktorí v sobotu vtrhli do jeho rezidencie a kúpali sa tam v bazéne, uviedli, že ju neopustia, kým hlava štátu neodstúpi. Podľa predsedu parlamentu prezident sľúbil, že odstúpi v stredu. Demonštranti vraj budú ďalej okupovať aj sídlo premiéra.

„Náš boj neskončil,“ povedal vodca študentského protestu Lahiru Virasekara agentúre AFP. „Neopustíme boj, kým (Radžapaksa) neodíde,“ dodal.

Dav demonštrantov v sobotu ráno zamieril k prezidentskému palácu. Polícia sa ho snažila zastaviť slzným plynom, vodnými delami aj streľbou zo vzduchu, ale márne.

Nakoniec demonštranti prerazili bariéry a vtrhli do rezidencie prezidenta. Tam sa prechádzali po izbách a posedávali v kreslách.

Niektorí tiež skočili do bazéna a kúpali sa v ňom. Využili aj jeho luxusné kúpelne a tiež zobrali časť vybavenia zo šuplíkov.

V sobotu tiež vtrhli do sídla premiéra Ranila Vikremesina, ktorý sa snažil rokovať s predsedami všetkých strán. Kým sa s nimi nedohovorí, z funkcie vraj neodíde, svoj mandát si však ponechať nemieni.

V jeho sídle zapálili demonštranti oheň, aj keď premiér bol menovaný nedávno a nepatrí ku klanu Radžapaksovcov. Demonštranti totiž neveria vyhláseniam politikov, že odídu.

Naopak prezident sa nevyjadril, od piatku sa totiž nevie, kde je. Armáda tvrdí, že ho odviezla do bezpečia, pretože sa v sobotu očakávali protesty.

Obhajca ľudských práv Bhavani Fonseka povedal agentúre Reuters, že najbližších niekoľko dní bude extrémne neistých a bude zaujímavé vidieť, či obaja lídri skutočne odídu zo svojich pozícií.

Pri sobotných protestoch bolo zranených niekoľko desiatok ľudí. Traja boli ošetrení kvôli strelným poraneniam.

Ľudia demonštrujú kvôli zúfalej ekonomickej situácii. Pokladňa je prázdna, zem došla palivá, prideľujú sa len sanitkám, hasičským, policajným a vojenským vozidlám, vozidlám hromadnej dopravy a autám prevážajúcim potraviny.

Krajina si nemá zač ďalšie kúpiť. Splátky pôžičiek odložila a je považovaná za krajinu v bankrote.

Školy sú zatvorené a obyvatelia mali do nedele zostať doma.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *