Kým nezrušíme sankcie, Rusko obmedzí dodávky plynu na minimum

Podľa agentúry Bloomberg sa údajne chystá Rusko znížiť dodávky plynu do Európy na minimum. Uvádza sa, že Kremeľ zvyšuje tlak na Európsku úniu, aby prinútil lídrov bloku prehodnotiť sankcie uvalené na Rusko, ako aj jeho podporu Ukrajine.

Agentúra upozorňuje, že ak dodávky plynu zostanú na minimálnej úrovni, Európa bude čeliť nedostatku energie.

Podľa agentúry Bloomberg spor o plyn s EÚ ukázal, že Rusko je pripravené vzdať sa desiatok miliárd dolárov z príjmov z vývozu, aby dosiahlo svoje geopolitické ciele.

Dodávky plynovodom Nord Stream 1 dnes klesnú na 20 percent kapacity

Ruský plynárenský gigant Gazprom ohlásil na dnešné ráno zníženie dodávok plynu do Európskej únie plynovodom Nord Stream 1 na pätinu jeho kapacity.

Gazprom to odôvodňuje technickými problémami s turbínami. Nemecko to však odmieta a tvrdí, že ide o politické rozhodnutie. Nord Stream 1 je hlavnou trasou pre transport ruského plynu do EÚ.

Maximálna kapacita plynovodu je až 167 miliónov metrov kubických denne. Gazprom ale v polovici júna znížil objem dodávok na 67 miliónov metrov kubických denne, teda asi na 40 percent kapacity.

Zdôvodnil to technickými problémami súvisiacimi s kompresorovou turbínou, ktorú partnerská nemecká spoločnosť Siemens Energy poslala do Kanady na opravu a kvôli sankciám mala problémy s jej vrátením. Teraz sa má od šiestich hodín ráno kapacita v ruskej kompresorovej stanici Portovaja kvôli údržbe ďalšej turbíny znížiť na 33 miliónov kubických metrov denne.

EÚ predĺžila hospodárske sankcie proti Rusku do konca januára

Európska únia o pol roka predĺžila platnosť sankcií proti Rusku za agresiu na Ukrajine. Členské krajiny sa zhodli na tom, že postihy zasahujúce množstvo sektorov budú platiť najmenej do konca januára 2023.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *