Západný svet sa snaží sankciami poškodiť Putinovu ekonomiku, aby nemohol financovať jeho inváziu na Ukrajine.
Tu sa však názory rôznych analytikov či politikov líšia a kým jeden tábor tvrdí, že Putinovi sankciami ublížime, iní si zase tvrdia, že zarába ešte viac.
Pravdou však je, že obrovské značky a firmy zo sveta z Ruska už odišli, čo krajine určite uškodí, Putin si s tým však veľkú hlavu nerobí. Aký to bude mať celé dopad uvidíme až neskôr.
Krajiny v EÚ sa však snažili v zime menej kúriť či púšťať menej teplej vody, aby sme tak „ublížili Putinovi“. To nechápe riaditeľ pobočky Siemens na Slovensku Vladimír Slezák. Ten za všetkým vidí politiku a čuduje sa, že Česi kupovali v dlhodobom kontrakte plyn za 6kč a teraz za 25kč. Podľa neho je to politika, aby sme ukázali Putinovi, akí sme silní.
„Aby sme ukázali Putinovi, akí sme silní. Ja neviem, čo mu chceme ukázať.“
Nevidíme, že by Ukrajina chcela dodržať predbežnú mierovú dohodu, tvrdí Putin
Ruský prezident Vladimír Putin vyhlásil, že Moskva nevidí žiadnu ochotu Ukrajiny plniť podmienky podľa jeho slov predbežnej mierovej dohody, ktorá bola dohodnutá v marci.
Putin v televíznom komentári po návšteve Iránu novinárom povedal, že Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty ponúkajú sprostredkovanie medzi Ruskom a Ukrajinou. Na otázku ohľadom možného stretnutia so Zelenským Putin uviedol, že Kyjev nedodržal podmienky predbežnej mierovej dohody, ktorá bola podľa neho v marci „prakticky dosiahnutá“.
„Konečný výsledok samozrejme… závisí od ochoty zmluvných strán realizovať dohody, ktoré boli dosiahnuté. Dnes vidíme, že mocní v Kyjeve takú ochotu nemajú.“
Rokovania prebiehali v marci, obe strany predkladali návrhy, ale k prelomu nedošlo. Zelenskyj vtedy uviedol, že možno veriť iba konkrétnemu výsledku rokovaní.