V parlamente sa má zajtra rokovať o rozšírení Švédska a Fínska do Severoatlantickej aliancie NATO.
Vyzerá to, že vládna koalícia spolu s SaS, ktorá odišla do opozície, otvoria schôdzu, čím „spojazdnia“ parlament a podľa všetkého schvália vstup týchto severských krajín do NATO.
Šéf ĽSNS Marian Kotleba nahral video, kde tvrdí, že jeho poslanci nebudú hlasovať za otvorenie schôdze a ani za vstup Švédska a Fínska do NATO.
Podľa Kotlebu stačí vydržať tri mesiace neotvoriť schôdzu a parlament by musela prezidentka Zuzana Čaputová rozpustiť a vyhlásiť voľby. Tento plán Kotlebovcov však podľa všetkého nevyjde. Kotlebovci tak chceli urýchliť predčasné voľby.
Aj nový minister zahraničných vecí Rastislav Káčer, ktorý okamžite po nástupe do funkcie odletel do USA, podporuje Ukrajinu a jej vstup do NATO.
„Môj prvý telefonát vo funkcii ministra zahraničných vecí som mal so šéfom ukrajinskej diplomacie Dmytrom Kulebom.
Ubezpečil som ho o jasnej pozícii zahraničnej politiky Slovenska k ruskej agresii na Ukrajine. Budeme nášmu východnému susedovi aj naďalej pomáhať, ako to bude len možné, a to vo forme robustnej bilaterálnej pomoci, rovnako ako pri udržiavaní jednoty v #EÚ a #NATO.
Ukrajinský partner ocenil toto jasné stanovisko Slovenskej republiky. Diskutovali sme o aktuálnej situácii na fronte a výzvach, ktoré so sebou prináša neospravedlniteľná ruská agresia.
Ukrajina sa na Slovensko môže naďalej plne spoľahnúť. Želáme si úspech Ukrajiny. Podporujeme jej európsku budúcnosť. Bude to zložitá cesta, ale prospech z toho nebude mať len Ukrajina, ale aj Slovensko a celá Európa. Už teraz sa teším na osobné stretnutie s Dmytrom Kulebom.“ napísal Káčer na sociálnej sieti.
Česká snemovňa súhlasila so vstupom Fínska a Švédska do Severoatlantickej aliancie (NATO). Oba severské štáty o vstup do Aliancie požiadali začiatkom júla kvôli ruskej invázii na Ukrajinu, a rozhodli sa tak ukončiť svoju neutralitu. Senát schválil rozšírenie NATO o Fínsko a Švédsko už skôr, zostáva podpis prezidenta. Zeman vstup oboch krajín do Aliancie podľa skoršieho vyjadrenia jeho hovorcu od začiatku podporoval.
Aj senát amerického Kongresu ratifikoval prístupové protokoly Švédska a Fínska do Severoatlantickej aliancie. Rozšírenie NATO podporila drvivá väčšina členov Senátu.
„Toto historické hlasovanie vysiela dôležitý signál trvalého a dvojstranného záväzku Spojených štátov voči NATO a zaisťuje, aby naša Aliancia bola pripravená postaviť sa výzvam súčasnosti aj budúcnosti,“ uviedol Biden vo vyhlásení zverejnenom po ratifikácii.