Švédsko sa mení. Vládnuť bude strana, ktorá je proti migrácii

Švédska stredoľavicová premiérka Magdalena Anderssonová sa zmierila s porážkou po tom, čo pravicový opozičný blok štyroch strán porazil jej sociálnych demokratov, ktorí boli pri moci od roku 2014.

Anderssonová, ktorá sa vlani stala prvou švédskou premiérkou, v stredu oznámila, že odstúpi po tom, čo sa zdalo, že bezprecedentný pravicový a krajne pravicový blok má nakročené k víťazstvu v parlamentných voľbách.

Podľa posledných údajov volebného úradu sa zdá, že Umiernení, Švédski demokrati, Kresťanskí demokrati a Liberáli získajú 176 kresiel v 349-člennom parlamente oproti 173 kreslám ľavého stredu.

Andersson na tlačovej konferencii vyhlásil, že hoci sa ešte sčítajú posledné hlasy, je jasné, že pravica získa väčšinu kresiel, „takže zajtra podám demisiu z funkcie premiéra“.

„V parlamente majú prevahu jedného alebo dvoch kresiel,“ povedal Andersson na tlačovej konferencii. „Je to slabá väčšina, ale je to väčšina.“

Kandidátom pravice na premiéra je Ulf Kristersson, líder Umiernenej strany.

„Teraz začnem pracovať na zostavení novej vlády, ktorá dokáže veci dotiahnuť do konca, vlády pre celé Švédsko a všetkých občanov,“ povedal Kristersson novinárom.

Jimmie Akesson, líder populistických Švédskych demokratov, povedal, že jeho strana bude „konštruktívnou a hnacou silou v tejto práci“ na obnove bezpečnosti vo Švédsku. Povedal, že je „čas postaviť Švédsko na prvé miesto“.

Historický úspech dosiahla vo voľbách strana Švédski demokrati. Nacionalisti budú druhou najsilnejšou stranou v krajine. Vedie ich 43-ročný Jimmie Akesson, ktorý sa k Švédskym demokratom pripojil pred viac ako dvoma desaťročiami. Vtedy to bola strana plná „politických vyvrheľov“. Väčšina jej zakladateľov pochádzala z rasistických, fašistických alebo neonacistických skupín, informoval Bloomberg.

Strana už upustila od niektorých kontroverzných požiadaviek; napríklad, aby Švédsko odišlo z Európskej únii. Avšak vyhlasujú v súčasnosti, že treba zastaviť prílev imigrantov, ktorý už klesol z vrcholu v roku 2016. Zameriavajú sa aj na repatriáciu utečencov do vojnou zničených krajín, ako je Sýria.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *