Košičania sa v bytoch sťažujú, že im je zima a radiátory sú nejaké studené. Dodávateľ tepla v meste však tvrdí, že kúria stále.
Vykurovacia sezóna v Košiciach začala v septembri, no miestni majú studené radiátory, informuje regionálny denník Korzár. Tamojší obyvatelia pracujúci formou home office sa dokonca sťažujú, že za počítačom sedia celý deň pri 19 či 20 stupňoch Celzia.
Jeden z Košičanov, ktorý sa sťažuje na studené radiátory, upozornil na „udivujúci“ spôsob merania teploty.
Podľa jeho slov sa v čase najväčšieho chladu, teda medzi 4:00 a 6:00 ráno, teplota nemeria. K jej meraniu má podľa Košičana dochádzať až o siedmej hodine.
„Zaujímavé je aj to, že sa počíta dvakrát teplota o 21:00. Medzi 21:00 a 7:00 asi nie je v práci nik, kto by teplotu zaznamenal. Napríklad 24.10.2022 sa nekúrilo celý deň, večer bola teplota v byte 19 až 20 stupňov. Nekúrili ani v noci, až ráno o siedmej asi na 20 minút, následne sa kúrenie opäť zastavilo,“ sťažuje sa Pavol.
V spomínanej veci oslovil denník Korzár aj samotného dodávateľa tepla TEHO. Ten sa bráni tým, že dodávku tepla neprerušoval.
Riaditeľ Tepelného hospodárstva Jaroslav Tkáč uviedol, že kúrenie prebieha v zmysle platnej legislatívy.
„Takto máme dohodnuté dodávky tepla so zmluvnými odberateľmi (správcovské spoločnosti, bytové družstvá),“ argumentuje.
Prečo majú teda odberatelia studené vykurovacie telesá? Tkáč sa bráni tým, že podľa ekvitermickej krivky pri +13 stupňoch Celzia je výstupná teplota média do ústredného kúrenia 35 stupňov Celzia.
V takom prípade je podľa neho teplota dotykom na vykurovacom telese málo citeľná.
„Ďalším faktorom sú termostatické hlavice na ventiloch vykurovacích telies. Od jej správneho umiestnenia a stupňa nastavenia závisí teplota. Ak je nastavená napríklad III. stupeň, tak zatvára asi pri 20 stupňoch Celzia v interiéri,“ vyjadril sa pre Korzár.
Tkáč zároveň uviedol, že teplo dodávajú len po odberné miesta na vstupe do objektu. Za vnútorné rozvody je údajne zodpovedný správca objektu.
„Z našej skúsenosti k najčastejším nedostatkom na strane odberateľa patrí zavzdušnený systém. Ale aj nesprávne nastavenie objektových regulácií, zle nastavené termohlavice na vykurovacích telesách a v neposlednom rade neobjektívne meranie teploty interiéru,“ doplnil.
„Som zastupca vlastnikov – klasika v jeseni – otázky od susedov: „Kedy začnú kúriť“? Odpovedám že kúria. „Ale mne je zima!“ Tak sa pýtam že koľko má stupňov v byte… že nevie. Donesiem teplomer, nameria v byte 22,8°C… radiátory nastavené na „3 z 5″. Čo čakajú? Horúce radiátory? Veď v zateplenom dome s vyregulovaným kúrením bude radiátor teplý na dotyk iba ak bude vonku pár dní mrznúť.“ píše Peter v diskusii.
„nikto sa nezohreje, ale kúria ..to má aký zmysel? Spotrebovaná energia sa bude účtovať komu?“ pýta sa Jana.
„19-20 stupnov je bezna interierova teplota vo viacerych krajinach Europy. Len si musime zvyknut, kedze sme rozmaznani sediet doma v letnom obleceni pri tropickych 23-24°C v zimnom obdobi.“ píše Bibi.
„Nie sú teplé ale kúria??? Ej bistu…sa budeme moresom od kosicanov učiť…aby sme nepomrzli. Ako ohnik ktorý nehorí. Ktovie aké faktúry budú za tie studené radiátory.“ napísala Magda.