Klus: Slovenská vláda nezabúda na potrebu obnovy a rekonštrukcie Ukrajiny

Martin Klus, ktorý je štátnym tajomníkom na ministerstve zahraničia tvrdí, že naša vláda ale aj Európska únia by nemali zabúdať na potrebu obnovy, rekonštrukcie a reforiem na Ukrajine. 

„Niet pochýb, že Slovensko, a verím, že aj celé medzinárodné spoločenstvo, podporuje diplomatické riešenie konfliktu rovnako, ako to platí pri iných konfliktoch. No nezabúdajme, že 24. 2. to bola Ruská federácia, kto bezdôvodne napadol svojho suverénneho suseda – Ukrajinu. Z toho musia vychádzať aj úvahy o diplomatickom riešení,“ povedal Klus pre Konzervatívny denník Postoj.

Tajomník Klus si teda mierové riešenie predstavuje hlavne ako presadenie záujmov Ukrajiny a nevytváranie kompromisov s Ruskom: „Inými slovami, bolo by nesprávne, keby ktokoľvek tlačil na Ukrajinu, aby pristúpila na kompromisy s Ruskom. Riešenie musí byť pre Ukrajinu prijateľné a nie nanútené. Ak má byť udržateľné, nesmie byť na úkor Ukrajiny, ale musí rešpektovať jej slobodu, zvrchovanosť a územnú celistvosť. Pretože Ukrajina sa bráni pred agresiou. Základnou podmienkou je, aby Rusko okamžite zastavilo útoky proti Ukrajine a stiahlo z jej zvrchovaného územia svoje sily.“

Vláda si pri tom uvedomuje, že Ukrajinu bude potrebné obnoviť, rekonštruovať a reformovať. „Okrem obnovy a rekonštrukcie Ukrajiny, na čo vláda SR nezabúda, je tiež potrebné zamerať sa na reformy, ktoré priblížia Ukrajinu európskym štandardom. Preto sa domnievame, že skoré udelenie štatútu kandidáta na členstvo v EÚ by bolo nielen symbolickým potvrdením toho, že Ukrajina patrí do rodiny európskych krajín, ale zároveň aj dodatočnou motiváciou pre Ukrajinu na ďalšie reformy. V rámci EÚ sme povedali, že sme otvorení voči každej krajine, ktorá splní príslušné podmienky. Toto by malo platiť aj pre Ukrajinu,“ uzavrel Klus.