Kašľú na Zelenského? Bulhari odmietajú poslať Ukrajine zbrane, zbrojársky priemysel im však prekvitá

Celý západný svet aj Slovensko posiela Ukrajine okrem peňazí aj vojenskú pomoc v podobe zbraní, aby sa bránila proti ruskej invázii, ktorú Putin nazýva „špeciálna vojenská operácia“. Sú však aj európske krajiny, ktoré odmietajú poslať Ukrajine zbrane.

Maďarsko a Bulharsko neposlali Ukrajine žiadne zbrane, ktoré by jej pomohli sa brániť proti Rusom. Bulharsko však nepriamo Ukrajine svoje zbrane posiela a to cez sprostredkovateľov, informuje portál Euractiv.

Od začiatku vojny sa tejto krajine podarilo predať rekordný počet zbraní. Podľa odhadov expertov dodalo Bulharsko na Ukrajinu prostredníctvom sprostredkovateľov zbrane a muníciu v hodnote jednej miliardy eur.

Bulharsko totiž vyrába muníciu, ktorá sa používa v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu a tieto krajiny z tohto obdobie tieto zbrane používajú.

Vo väčšine prípadov sú veľmi kvalitné a na zahraničných trhoch sa predávajú drahšie.

V súčasnosti sa bulharský zbrojný priemysel stal jedným z najväčších zdrojov munície pre ukrajinskú armádu.

Bulharskí výrobcovia zbraní, ako aj ich priekupníci, predávajú svoj tovar najmä v Poľsku a Rumunsku, odkiaľ potom putuje na Ukrajinu.

Média v Bulharsku však opakovane písali o tom, že z bulharských letísk vzlietajú ukrajinské nákladné lietadlá.

Poll not found

Ruská agresia si vyžiadala životy 8000 civilistov, tvrdí ukrajinská prokuratúra

Ruská agresia proti Ukrajine si vyžiadala životy 7938 civilistov, vrátane 430 detí, ďalších 10 897 ľudí utrpelo zranenie. Uviedol to dnes ukrajinský generálny prokurátor Andrij Kostin s odvolaním sa na poznatky z vyšetrovania. Okrem toho bolo do Ruska podľa neho deportovaných 9 400 ukrajinských detí. Kostin zdôraznil, že ide iba o oficiálne potvrdené údaje, podchytené vo vyšetrovacích spisoch.

„Vzhľadom na to, že nie je možný prístup na okupované územia, chýba úplný obrázok toho, čo sa dialo a deje napríklad v Mariupole. Môžeme len predpokladať strašné čísla,“ povedal Kostin agentúre Interfax-Ukrajina. Narážal tak na okupované prístavné mesto pri Azovskom mori, ktoré Rusi po vpáde na Ukrajinu niekoľko týždňov obliehali, ostreľovali a bombardovali, kým sa im ich podarilo dobyť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *