Kadyrov žiada zhodiť na Ukrajinu jadrové bomby, kvôli prehre v meste, ktoré už malo patriť Rusku

Ramzan Kadyrov, hlava ruského regiónu Čečensko, v sobotu po veľkom debakli pri Lymane vyhlásil, že by Moskva mala zvážiť použitie mikrojadrových zbraní na Ukrajine.

„Podľa môjho osobného názoru by mali byť prijaté drastickejšie opatrenia, až po vyhlásenie vojnového stavu v pohraničných oblastiach a použitie jadrových zbraní s nízkou účinnosťou,“ napísal Kadyrov v sobotu na svoj telegramový účet. Reagoval tak na udalosti posledných hodín, počas ktorých Rusko prišlo o kľúčové mesto Lyman.

Okupanti z Lymanu utekajú, ruské ministerstvo obrany to rámuje ako „presun na výhodnejšie pozície“.

Kadyrov sa vyjadril deň po tom, čo prezident Vladimír Putin vyhlásil anexiu štyroch ukrajinských regiónov, vrátane Doneckej oblasti, kde sa nachádza Lyman, a zaradil ich tak pod jadrový dáždnik s tým, že Moskva bude zabrané územie brániť „so všetkou silou a všetkými našimi prostriedkami“ , uviedol britský The Guardian.

Rusi podľa Ukrajincov zadržali riaditeľa Záporožskej jadrovej elektrárne

Ruská hliadka násilím zadržala generálneho riaditeľa Záporožskej jadrovej elektrárne Ihora Murašova na ceste z okupovanej elektrárne a so zaviazanými očami ho odviezla na neznáme miesto, uviedol v sobotu na svojom webe denník Ukrajinska pravda. Odvoláva sa na šéfa ukrajinskej spoločnosti Enerhoatom Petra Kotina.

Incident sa podľa Kotina odohral v piatok. Doteraz sa nevie, kde sa Murašov nachádza a aký je jeho osud. Zadržanie riaditeľa, ktorý nesie hlavnú zodpovednosť za jadrovú a radiačnú bezpečnosť elektrárne, vytvára nebezpečenstvo pri prevádzke najväčšej jadrovej elektrárne v Európe, varoval Kotin. Zároveň vyzval Rusov, aby riaditeľa okamžite prepustili a aby prestali s „jadrovým terorizmom voči vedeniu a zamestnancom“ elektrárne.

Taliansko odo dneška bez ruského plynu

Taliansko dnes nedostane žiadny plyn z Ruska. Uviedla to talianska energetická spoločnosť ENI s odkazom na informáciu od ruskej spoločnosti Gazprom. Podľa ruskej firmy totiž nie je možné zaručiť tranzit cez Rakúsko kvôli regulačným zmenám. Pred vojnou Taliansko pokrývalo dovozom z Ruska na 40 percent svojej spotreby plynu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *