Káčer: Zelenský by mohol byť kľudne nafúkaný, ale má v hlave všetko upratané

Minister zahraničných vecí Rastislav Káčer bol na návšteve Ukrajiny a novinárom opisoval aj svoj dojem z prezidenta Zelenského.

„Stretnete človeka, ktorý je veľký prezident. Je človek, ktorý je neuveriteľne na Ukrajine populárny, obdivovaný a milovaný. A obdivovaní všetkými zahraničnými lídrami. Človek, ktorý by kľudne mohol byť nafúkaný, nadnesený, netrpezlivý. Vôbec sa stretnúť s troma ministrami päť a pól miliónovej krajiny. A oproti nám stojí skromný, pokorný ale rázny človek, ktorý evidentne má v hlave všetko upratané.“ chválil náš minister Káčer ukrajinského prezidenta Zelenského.

Káčer tvrdí, že táto návšteva Ukrajiny mu ukázala jej nezlomnosť

„Spolu s kolegami, ministrom obrany Jaroslavom Naďom a šéfom rezortu hospodárstva Karlom Hirmanom, sme navštívili Kyjev. Prišli sme osobne povedať a potvrdiť, že nepoľavíme v podpore Ukrajiny a budeme jej naďalej pomáhať brániť sa pred agresiou Ruska a vôbec – pomáhať prežiť.

V Kyjeve nás prijal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a prvý podpredseda Najvyššej rady Ukrajiny Oleksandr Kornienko, rokovali sme však aj s ukrajinským premiérom Denisom Šmyhaľom či rezortnými partnermi. So šéfom ukrajinskej diplomacie Dmytrom Kulebom sme podpísali  Memorandum o porozumení a spoločne sme si uctili pamiatku padlých počas ruskej agresie položením kytíc k Múru obetí vojny v Kyjeve.

Slovensko  už od februára Ukrajinu výrazne podporuje, nielen humanitárne, finančne, diplomaticky či politicky, ale aj vojensky. V tomto budeme pokračovať a ani do Kyjeva sme neprišli s prázdnymi rukami. Popri ďalšej pomoci dodáme Ukrajine aj generátory, teplovzdušné ohrievače, materiál na opravu poškodenej energetickej infraštruktúry, prikrývky, vankúše či lekárničky.

Náš východný sused totiž stojí pred ďalšou náročnou skúškou. Rusko pokračuje v útokoch na civilnú infraštruktúru a obyvatelia čelia hrozbe zníženia či vypnutia dodávok tepla, svetla i vody. To všetko v čase blížiacej sa zimy. Na vlastné oči som videl, čomu je vystavená bežná populácia. A to sme boli v Kyjeve, kde je situácia ešte ako-tak znesiteľná. Neviem si predstaviť realitu bežných dní ľudí na fronte, alebo miestach, kde sa ruskí okupanti zdržali dlhšie.

Nepochybujem však, že Ukrajina – aj s našou pomocou – túto výzvu zvládne. Videl som totiž nielen dôsledky brutálnej vojny vedenej Ruskom, ale aj neuveriteľné odhodlanie Ukrajincov a Ukrajiniek poraziť okupantov. Od politickej elity, cez vojakov, učiteľov, zdravotníkov, robotníkov až po deti.

Občania Ukrajiny môžu byť na seba hrdí. Svojou oduševnenou obranou vlasti, jej nezávislosti a budúcnosti, sú zdrojom inšpirácie.

Nielen pre Slovensko, Úniu či Európu – ale pre celý svet!“ napísal minister na sociálnej sieti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *