Holandskí farmári vysypali na diaľnicu hnoj a podpálili seno. Protestujú proti vláde

Holandskí farmári vysypávajú hnoj na diaľnicu a podpaľujú seno. Ich protesty si získali podporu u pravicových politikov ako Donald Trump či Marine Le Penová.

Holandskí farmári v stredu vyhadzovali hnoj a podpaľovali seno pozdĺž hlavných ciest, čo spôsobilo dopravné zápchy v strednej a východnej časti Holandska. Protestovali proti vládnym plánom, ktoré by viedli k zníženiu stavu dobytka a mnohí by prišli o prácu.

Odkedy Haag predstavil plány na zníženie emisií na polovicu do roku 2030, ktoré prevažne produkuje dobytok – to zvýšilo hnev farmárov, ktorí tvrdia, že opatrenia ovplyvnia všetky formy poľnohospodárstva v Holandsku. Krajina je druhým najväčším vývozcom poľnohospodárskych výrobkov na svete.

„Nevieme, aký to bude mať ekonomický dopad, nevieme, aký to bude mať sociálny a kultúrny dopad na vidiek,“ povedal Sonnema.

„Presahuje to farmárčenie,“ dodal Sonnema. „To bude mať vplyv nielen na farmu a poľnohospodársky sektor, ale na celý poľnohospodársky ekosystém, ktorý ho obklopuje, a teda aj na celý vidiek.”

„Plány boli pre farmárov v Holandsku veľmi ťažké. Chápeme to,“ povedal hovorca holandského ministerstva prírody a dusíka – v januári bol vymenovaný nový minister, ktorý sa bude touto otázkou zaoberať. „Ale vždy budeme počúvať farmárov a hovorili sme s nimi, a to je to, čo budeme robiť v … nadchádzajúcich mesiacoch.”

„Poľnohospodári v Holandsku na všetkých miestach odvážne vystupujú proti klimatickej tyranii holandskej vlády. Verili by ste tomu? Ktorá chce dramaticky znížiť holandskú farmársku produkciu napriek rastúcemu nedostatku potravín,“ povedal Trump v prejave pred skupinou študentov na Floride.

„Stojíme na strane mierumilovných holandských farmárov, ktorí statočne bojujú za svoju slobodu.”

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *