Hirman: Chráňme si, že žijeme v blahobyte! Ukrajine ideme posielať naftu, aby prežili zimu

Minister hospodárstva Karel Hirman bol v týchto dňoch na návšteve na Ukrajine spolu s ministrom Naďom a Káčerom.

Hirman hovoril o silných zážitkoch, ktoré si doniesol z tejto návštevy. Na tlačovej konferencii však hovoril aj o tom, že Slovensko bude aj napriek embargu na ruskú ropu po 5.februári vyvážať ropné produkty na Ukrajinu.

„Sme blízko dohody o tom, že po 5. februári bude môcť rafinéria Slovnaft exportovať výrobky z ruskej ropy dovážanej cez ropovod Družba na Ukrajinu,“ povedal Hirman.

Slovensko teda dovezenú ropu z Ruska spracuje a bude ju napríklad v podobe dieselu posielať na Ukrajinu do generátorov na výrobu elektriny. Pomôcť tak chcú prežiť Ukrajincom zimu. Za tieto ropné produkty však bude Ukrajina platiť, tvrdí minister.

„Na záver tiež trošku vyjadrenie k domácej situácii. Chráňme si to, že žijeme v pokoji, mieri a prakticky, v pomernom blahobyte. Svietiť a kúriť nie je až tak bežná a samozrejmé vec.“ povedal minister Hirman.

K situácii sa vyjadril aj minister zahraničných vecí Rastislav Káčer, ktorý tvrdí, že vďaka odvahe a obrane Ukrajiny, máme vojenskú agresiu aj u nás

“Pre nás je absolútne kľúčové, aby sa niečo také, čo sa deje na Ukrajine, nedialo v iných krajinách. Sloboda, teritoriálna integrita a suverenita Ukrajiny je postavená na rovnakých princípoch ako tá naša. Ukrajina sa bráni vojenskej agresii a keby nebola taká úspešná v bránení sa, tak už túto vojenskú agresiu možno máme na našom území,” povedal Káčer.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *