Heger bol v americkej televízii. Na Rusko povedal slová, ktoré Putin len ťažko predýcha

Slovenský premiér Eduard Heger v piatok ponúkol rozhovor americkej televízii CNN, kde hovoril o vojne na Ukrajine a o tom, ako Slovensko pomohlo tejto krajine.

Podľa Hegera sa nesmú nechať demokratické krajiny zastrašiť Ruskom a musia poskytovať maximálnu pomoc Ukrajine.

Heger hovoril Američanom aj o tom, že Slovensko poskytlo Ukrajine protivzdušný systém S-300 a spomenul aj možné poskytnutie stíhačiek Mig-29. Spomenul aj snahu zníženia závislosti Slovenska na energiách z Ruska.

„Vieme, že Rusko … sa reálne snaží rozbiť jednotu, ktorú máme v demokratickom svete a to nemôžeme pripustiť. Nemali by sme sa báť, mali by sme byť odvážni a čeliť hrozbe a pomáhať Ukrajine tak, ako je to len možné,“ uviedol Heger v americkej televízii.

Ohľadom poskytnutia stíhačiek Mig-29 povedal premiér Heger, že Slovensko úzko koordinuje s ukrajinskou armádou a reaguje na jej aktuálne potreby.

Ukrajina podľa neho momentálne Slovensko o tieto lietadlá nežiada, ale požaduje skôr pomoc pri oprave vojenskej techniky.

Heger americkej redaktorke hovoril aj o tom, že Slovensko hľadá spôsoby alternatívnych zdrojov, aby sme neboli závislí na tých ruských.

„Určite je to otázka mesiacov a možno aj rokov,“ odpovedal Heger na otázku, ako dlho môže zaistenie alternatívnych dodávok trvať.