FIFA odmietla odvysielať Zelenského príhovor pred futbalovým finále v Katare

FIFA údajne zamietla žiadosť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o zdieľanie posolstva o svetovom mieri, ktoré plánoval odvysielať pred začiatkom nedeľňajšieho finále majstrovstiev sveta vo futbale.

Zelenskyj ponúkol, že vystúpi vo videu, v ktorom sa prihovorí fanúšikom na štadióne pred zápasom v Katare.

‚Mysleli sme si, že FIFA chce využiť svoju platformu pre vyššie dobro,‘ uviedol zdroj, ktorý hovoril pre CNN, a dodal, že Zelenského úrad bol prekvapený negatívnou reakciou.

Portál MailOnline sa obrátil na FIFA so žiadosťou o vysvetlenie, ale pred uverejnením článku nedostal odpoveď.

Rozhovory medzi Zelenským a FIFA stále prebiehajú, uviedla CNN, čo znamená, že pred nedeľňajším zápasom medzi Argentínou a Francúzskom môže byť ešte dohodnutá správa.

Ukrajinský prezident vystúpil na mnohých najväčších svetových podujatiach s cieľom získať podporu pre obranu krajiny pred ruskou inváziou, ktorá sa začala 24. februára tohto roku.

Zelenského vystúpenia zahŕňajú summit skupiny G20 až po odovzdávanie cien Grammy a filmový festival v Cannes.

Vystupoval aj po boku viacerých celebrít a novinárov vrátane Seana Penna, Davida Lettermana a naposledy Beara Gryllsa.

Táto správa prišla po tom, ako Rusko vypustilo sériu ničivých raketových sálv proti Ukrajine, čím vyradilo z prevádzky kľúčovú infraštruktúru a pochovalo civilistov pod troskami.

V piatok boli terčom úderu prakticky všetky veľké mestá, pričom výbuchy boli hlásené v hlavnom meste Kyjeve, druhom meste Charkove a v Kryvom Ríhu – v centre krajiny – kde bol zasiahnutý obytný dom, v ktorom sa obávali uviaznutia ľudia.

Podľa prvých správ pri prvom výbuchu zahynuli dvaja ľudia a osem ďalších vrátane trojročného chlapca a sedemročného dievčaťa bolo zranených.

V budove môže byť pochovaných niekoľko ďalších ľudí vrátane malého dieťaťa.

Rusko sa po neúspešnom víťazstve na bojisku zameriava na civilnú infraštruktúru na Ukrajine, zabíja nebojovníkov a bombarduje infraštruktúru národnej siete, aby krajinu zmrazila.

Zintenzívnením útokov počas zimy chce Putin vyvolať novú utečeneckú krízu.

Terčom útokov sa stala Vinnica v západnej časti strednej Ukrajiny, centrálne mesto Poltava, južné prístavné centrum Odesa a severný región Sumy – pričom boli hlásené výpadky dodávok energie aj internetu.

Ukrajinský poslanec Andrij Osadčuk uviedol, že v piatok bolo vypálených približne 70 rakiet.

Podľa denníka Kyiv Independent bolo približne 40 z nich namierených len na Kyjev, pričom 37 z nich bolo údajne zostrelených.

Hovorca ukrajinských vzdušných síl uviedol, že ruské bombardéry TU-95 schopné niesť jadrové zbrane vypálili z nad ruského územia na ukrajinské mestá rakety Kh-101 a Kh-555.

Rakety Kalibr boli vypustené aj z vojnových lodí a ponoriek v Čiernom mori, spolu s bombardérmi Tu-22 a stíhačkami Su-35 odpálili riadené strely Kh-59.

Na útoku sa zúčastnili aj rakety S-300, ktoré sa tradične používajú na protivzdušnú obranu, ale môžu útočiť aj na pozemné ciele.

Bezprostredne sa neinformovalo o obetiach a nebolo jasné, aká presne kritická infraštruktúra bola zasiahnutá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *