Začínajú sa objavovať európske krajiny, ktoré odmietajú ďalej finančne či vojensky podporovať Ukrajinu. A ak nie ich vlády, tak tisíce ľudí na protestoch v ich mestách protestujú proti financovaniu Ukrajiny.
V tomto smere vedie Maďarsko, ktoré zablokovalo finančnú pomoc vo výške 18 miliárd eur, ktorú Európska komisia plánovala poslať Ukrajine. To roztrhalo plány Bruselu na franforce, keďže podľa rozpočtových pravidiel peniaze nemôžu odísť do Kyjeva bez úplného súhlasu všetkých 27 členských krajín Európskej únie.
„Určite nepodporíme žiadnu spoločnú pôžičku EÚ v tejto oblasti,“ povedal pre domáce noviny maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Peter Szijjártó.
Na podporu zdravotníctva, školstva a kultúrnych inštitúcií na Ukrajine už podľa ministra minula maďarská vláda stovky miliónov eur. Szijjártó ďalej dodal, že Budapešť už skôr podporila spoločnú pôžičku EÚ počas pandémie, no viac už spoločné pôžičky brať nechce.
V reakcii na to sa lídri rôznych krajín EÚ pripojili k Bruselu a odsúdili Budapešť.
Mainstreamové médiá tiež ukázali prstom na maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorého obvinili, že v minulosti opakovane zanedbával pravidlá EÚ a pokúšal sa hájiť ruského prezidenta Vladimíra Putina.
Maďarsko však nie je jedinou krajinou, ktorá je proti ďalšiemu financovaniu Ukrajiny
Odhaduje sa, že v Ríme protestovalo približne 100 000 Talianov, ktorí vyzvali vládu talianskej premiérky Giorgie Meloni, aby prestala posielať zbrane na Ukrajinu. Demonštráciu údajne zorganizovali početné katolícke združenia, odbory a mierové skupiny.
V Grécku vstúpili pracovníci hlavného mesta Atén do celodenného štrajku, aby odsúdili prudko rastúcu infláciu a prudko stúpajúce ceny energií v dôsledku sankcií uvalených Západom na Moskvu.
Robotníkov v Aténach podporovali odbory ako Všeobecná konfederácia gréckych robotníkov a organizácia ADEDY, ktorá zastupuje štátnych zamestnancov.
Medzitým v Prahe vyšli do ulíc tisíce ľudí, aby odsúdili českú vládu za jej úlohu v energetickej kríze. Účastníci vyzvali vládu, aby na vyriešenie prebiehajúcej energetickej krízy zachovala priame zmluvy s Ruskom o dodávkach plynu.