Európania vraj odpustia Moskve a ruský plyn sa k nám vráti, tvrdí katarský minister

Európska únia sa nachádza v neľahkej situácii ohľadom svojej energetickej politiky. Po invázii Ruska na Ukrajinu v roku 2022 sa EÚ rozhodla obmedziť dovoz energetických surovín z Ruska a zaviedla sériu sankcií proti Moskve. To viedlo k dramatickému zvýšeniu nákladov na energie v Európe.

Európa je dlhodobo najväčším odberateľom väčšiny ruských energetických komodít, hlavne zemného plynu. Tieto komodity tvoria značnú časť európskej spotreby energie, a tak sa EÚ snaží nájsť alternatívne zdroje energie.

Na víkendovej konferencii Atlantic Council Energy Forum v Abú Zabí katarský minister energetiky Saad Kaabí povedal, že Európania dnes hovoria, že neexistuje spôsob, ako sa vrátiť k nákupu ruského plynu, ale on si myslí, že sa veci časom spravia. „Všetci máme to šťastie, že musíme vedieť zabúdať a odpúšťať. A ja si myslím, že sa veci časom spravia… oni sa z tej situácie poučia a pravdepodobne budú energiu čerpať z rozmanitejších zdrojov,“ povedal Kaabí.

Zástupcovia ťažby ropy a zemného plynu sa teraz snažia nájsť nové zdroje energie a podporovať alternatívne dodávky. Napríklad Nemecko sa vlani v novembri dohodlo na dodávkach až dvoch miliónov ton skvapalneného zemného plynu (LNG) ročne s firmou QatarEnergy. Tieto dodávky by mali začať v roku 2026 a trvať po dobu najmenej 15 rokov.

Je potrebné poznamenať, že vzťahy medzi Európou a Ruskom nie sú jednoduché ale komplikované. V posledných rokoch sa Európa snaží obmedziť svoju závislosť na ruskej energii, ale ako ukazuje minister energetiky Kataru, nie je jednoduché nájsť rýchlo a účinne alternatívne zdroje energie.

Navyše, Rusko sa stále javí ako jedna z najdôležitejších energetických veľmocí na svete a jeho plyn a ropa sú pre mnoho európskych krajín kľúčovým zdrojom energie.

Napriek snahám EÚ obmedziť dovoz ruských energetických komodít, existuje aj realita ekonomických a politických vzťahov medzi Európou a Ruskom, ktorá môže v budúcnosti viesť k návratu ruského plynu do EÚ.

Je teda dôležité, aby EÚ pokračovala v hľadaní alternatívnych zdrojov energie a rozvíjala stratégie na zníženie svojej závislosti od ruskej energie, ale zároveň by mala byť otvorená na dialóg a rokovania s Ruskom, aby sa v budúcnosti mohlo nájsť trvalé riešenie pre obe strany.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *