Európania ukazujú účty za elektrinu: Panebože, veď toto nás úplne zničí?! Ako to máme zaplatiť?!

V uplynulom týždni zverejňovali šokovaní Európania – predovšetkým vo Veľkej Británii a Írsku – virálne fotografie extrémne vysokých účtov za energie v súvislosti s pokračujúcou (a prehlbujúcou sa) energetickou krízou.

Niekoľko príspevkov pochádzalo od majiteľov malých podnikov, ktorí sa práve teraz dostávajú do úplnej straty a nebudú schopní zostať v prevádzke dlhšie.

Jednou z takýchto majiteliek je Geraldine Dolanová, ktorá vlastní kaviareň Poppyfields v írskom Athlone – a iba za dva mesiace spotreby energie jej bolo účtovaných takmer 10 000 eur.

Ako píšu Irish Times, „náklady na elektrinu kaviarne Poppyfields za 73 dní od začiatku júna do konca augusta prišli na 9 024,70 eura, čo predstavuje nárast o 250 percent iba za 12 mesiacov. V tejto sume nie je zahrnutá DPH vo výške 812,22 EUR, ktorá zvýšila jej celkový účet na 9 836,92 EUR.“

„Ako je to preboha možné,“ napísal Dolan na Twitteri.

„Desivá“ zima čaká aj britských dôchodcov, pretože starších Britov čaká v októbri 80% nárast účtov za energie.

Starší Briti by mali v budúcom roku uvítať zvýšenie výplaty štátneho dôchodku o zhruba 1 000 libier , vďaka návratu trojitého zastropovania, avšak kríza životných nákladov ich aj tak výrazne ochudobní.

Cenový strop pre účty za energie však v októbri vzrastie o 80 % na 3 549 libier a podľa prognózy spoločnosti Cornwall Insight sa v budúcom roku zvýši o viac ako 6 600 libier.

Vyššie účty za energie často poškodzujú dôchodcov podstatne viac ako zvyšok populácie, pretože na vykurovanie domácnosti vynakladajú väčšiu časť svojich príjmov, uvádza Daily Mail

Podľa Caroline Abrahamsovej, riaditeľky charitatívnej organizácie Age UK, „je to skutočne desivá vyhliadka, na ktorú sa väčšina z nich nemohla pripraviť a nikdy nečakala, že sa s ňou v tomto období svojho života stretne.“ A dodáva: „Myslím, že mnoho starších ľudí bude úplne zmätených, že k tomu došlo, a budú sa tiež cítiť veľmi sklamaní…“

2 Replies to “Európania ukazujú účty za elektrinu: Panebože, veď toto nás úplne zničí?! Ako to máme zaplatiť?!

  1. Ha, ha, ha … nuž ako žijeme predsa v prehnitej kapitalistickej spoločnosti. Zrejme to bude tým!!! Mysleniu zdar!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *