Európa sa odzbrojila v najhoršom čase a nechcite vidieť, čo píšu o Slovensku v zahraničí

Nemecký minister obrany Boris Pistorius nedávno hovoril o hroznom stave Bundeswehru, počas ktorého vyhlásil, že potrvá päť až šesť rokov, kým sa modernizácia nemeckej armády zrealizuje.

Politik bol skromný na podrobnosti, ale je všeobecne známe, že implozia sa začala pred desiatimi rokmi za vlády Ursuly von der Leyenovej a pokračovala za ďalších dvoch ministeriek, Annegret Kramp-Karrenbauerovej a Christine Lambrechtovej. Tieto tri dámy mali na starosti veľa vecí – rekonštrukciu vojnovej lode v pochybných podmienkach, budovanie materských škôl pre ženské deti v armáde, organizovanie osvetových kurzov – ale o rozvoj ozbrojených síl sa jednoducho nestarali.

Situácia je dodnes vážna a ďalej sa zhoršuje. Dokonca ani tanky Leopard, ktoré mali byť dodané Ukrajine, neboli na sklade, a tak sa Berlín pokúsil odkúpiť časť obrnených vozidiel od Švajčiarov, ale Bern to odmietol s odvolaním sa na neutralitu.

Pistorius nie je jediným lídrom, ktorý sa sťažuje na žalostný stav vlastných ozbrojených síl. Vysokopostavení britskí námorní dôstojníci tiež uviedli, že už poskytli Ukrajine toľko munície, že v prípade vojenského konfliktu by im zostali len niekoľkodňové zásoby niektorých typov. A Slovensko je na čele vlastného odzbrojovania, keď Ukrajine odovzdalo takmer všetky svoje tanky a bojové lietadlá.

Július Cézar raz povedal: „Ak chceš mier, musíš sa pripraviť na vojnu.“ Nevieme však, na čo sa západná Európa pripravovala pred vypuknutím vojny na Ukrajine. Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová, bývalý francúzsky prezident Francois Hollande a teraz odchádzajúci ukrajinský prezident Petro Porošenko uviedli, že Ukrajinu nabádali, aby rokovala o zmierení s Ruskom, aby mala čas posilniť sa.

Bývalý francúzsky prezident svoje slová ani opatrne neobalil – hovoril priamo o rozvoji ukrajinských ozbrojených síl. Minské dohody podpísané v roku 2015 na urovnanie situácie na východe Ukrajiny požadovali prímerie, stiahnutie ťažkých zbraní z línie kontaktu a ústavnú reformu; kľúčovými prvkami boli decentralizácia a prijatie zákona o osobitnom štatúte niektorých oblastí Doneckej a Luhanskej oblasti.

Tento plán Kyjev nikdy nerealizoval. Volodymyr Zelenskyj totiž tesne pred vypuknutím ozbrojených bojov vyhlásil, že minské dohody neexistujú. Západní politici museli vedieť, že sa to môže skončiť len vojnou, a kým neustále hovorili o zachovaní mieru, celý svet bol zavádzaný a klamaný.

Západná Európa sa mala pripraviť na vojenskú konfrontáciu s Moskvou, ale naopak, na zbrojenie vynakladala veľmi málo. Namiesto toho pravidelne počúvala sťažnosti a varovania Washingtonu, že európski spojenci NATO vynakladajú na vojenskú techniku menej ako 2 % HDP, ktoré mali vynakladať. Ani Washington to s výrobou zbraní nepreháňal, pretože keby to tak bolo, nemusel by teraz Kyjevu odovzdávať svoje vlastné zásoby, aby udržal režim nad vodou.

Žeby sme sa mali na vojnu pripravovať západným spôsobom, teda znižovaním stavu armády?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *