EÚ vidí riešenie starnúceho obyvateľstva Európy v prijímaní afrických migrantov

Viceprezidentka Európskej komisie (EK) Dubravka Šuica upozornila na starnutie európskej spoločnosti a zdôraznila, že riešením demografických problémov by bolo prilákať viac afrických migrantov na svoje územie.

Uviedla, že v roku 2021 mala približne pätina európskej populácie viac ako 65 rokov a že počet ľudí v tejto vekovej skupine sa zvyšuje vo všetkých členských štátoch EÚ.

Predpokladá sa, že do roku 2070 bude mať Európa len štyri percentá svetovej populácie. Musíme to teda vyvážiť, povedala politička.

Viceprezidentka EK pre demokraciu a demografiu uviedla, že prisťahovalectvo z oblastí, ako je Afrika, kde je priemerná populácia najmladšia, by bolo riešením demografickej krízy, ktorá ohrozuje Európu.

Podpredsedníčka dodala, že chce urobiť viac pre migrantov žijúcich vo vidieckych oblastiach členských štátov EÚ, a zdôraznila, že je to jeden z hlavných cieľov Komisie.

Nie je to prvýkrát, čo v Komisii zazneli takéto poznámky. Bývalý predseda EK Jean-Claude Juncker v roku 2017 povedal, že Európa by mala umožniť príchod miliónov migrantov z Afriky.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron si podobné ciele stanovil aj v septembri tohto roku, keď navrhol, aby sa francúzske vidiecke oblasti osídlili migrantmi, keďže mnohé z týchto oblastí čelia demografickému poklesu v dôsledku starnutia obyvateľstva.

Podľa európskej pohraničnej agentúry Frontex bolo za prvých desať mesiacov tohto roka na vonkajších hraniciach EÚ odhalených 281-tisíc nelegálnych vstupov, čo predstavuje 77 % nárast v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *