EÚ v šoku! Srbský prezident na Globsecu: Nemali ste ma sem pozývať! NATO bombardovalo Srbsko!

Srbský prezident Aleksander Vučic bol pozvaný na bezpečnostnú konferenciu Globsec na tému vzťahov v EÚ a asi rovno oľutovali, že ho pozvali.

Vučic totiž vôbec nešiel líniu Západu, ale pomenoval veci tak, ako si to myslí on.  „Nemali ste ma sem volať, pretože ja rozhodne nepatrím k hlavnému politickému prúdu,“ aj toto odkázal.

Srbsko sa ešte na konci mája tohto roku dohodlo s Ruskom na dlhodobom kontrakte, ktorý krajine zabezpečí dostatok plynu na budú zimu.

Vučič v tejto súvislosti vyhlásil, že jeho krajina má „zďaleka najlepšie podmienky v Európe“. „V tejto chvíli je to takmer tretina z toho, čo hocikto iný v Európe bude platiť a v zime to bude asi desatina“ toho, čo budú platiť ostatné krajiny. Dodal, že nová dohoda zabezpečí, aby Srbsko malo „bezpečnú zimu pokiaľ ide o dodávky plynu“.

„Nová trojročná srbská zmluva o dodávkach plynu s Ruskom pokryje približne 65 percent spotreby krajiny,“ uviedol podľa agentúry Reuters prezident Vučič na konferencii Globsec 2022 Bratislava Forum.

„Robíme všetko pre to, aby sme diverzifikovali dodávky plynu, a pracujeme na tom, aby sme zistili, ako môžeme získať viac plynu z plynovodu a z iných zdrojov,“ vysvetlil Vučič v Bratislave.

Hovoril však aj o tom, že cieľom Srbska je stať sa členom EÚ

„Nikto nechce počuť tieto slová a je veľmi ťažké viesť racionálne rozhovory, ale naším cieľom je stať sa členom EÚ. Máme rozdielne názory na otázku postavenia Kosova a niektorých členov EÚ. Na inaugurácii som hovoril o dôležitosti dosiahnutia kompromisu s Prištinou a považujeme to za veľmi dôležité,“ vyjadril sa srbský prezident.

„Otázkou je, ako sa stalo, že viac hlasov získali pravicové strany. Bolo to najmä pre vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou. Mnohí naši voliči sa obrátili proti nám, pretože sme hlasovali za odsúdenie ruského útoku na Ukrajinu, nie preto, že nemajú radi Ukrajinu, ale preto, že si pamätajú, že Srbsko bolo bombardované 19 krajinami NATO, a stále hovoria, že vy ste sa tak na západe nesprávali, keď ste bombardovali Srbsko,“ cituje slová Alexandra Vučiča srbský spravodajský server b92.net.