EÚ dala návod, ako poraziť Putina: Pomalšie na diaľnici, menej doma kúrte a pracujte z domu

Západ a Európska Únia sa snažia znížiť závislosť na ruskom plyne či rope a ublížiť tak ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Platby za ropu či plyn totiž financujú aj jeho vojnu na Ukrajine. Bez ruského plynu by však napríklad také Slovensko momentálne padlo úplne.

Európska únia teraz spojila sily s Medzinárodnou agentúrou pre energetiku a vypracovali 9 bodový návod, čo majú ľudia robiť aby pomohli poraziť Putina.

Odporúčajú, aby sme menej jazdili autom, vypínali klímu, pracovať z domu aspoň tri dni z týždňa.

Agentúra tvrdí, že keby sa domácnosti riadili novým 9-bodovým plánom, každá z nich by mohla ročne ušetriť minimálne 450 eur na výdavkoch na energie.

V pláne hlavne ľuďom radia, aby jazdili menej autami a presadli do verejnej dopravy. Znížila by sa tak spotreba pohonných hmôt, ktoré EÚ čerpá vo veľkom z Ruska.

Ďalej radia, aby ľudia doma menej kúrili či zase v lete menej využívali klimatizáciu, či dokonca aby na diaľnici jazdili pomalšie.

„Tento plán obsahuje jednoduché kroky, ktoré spôsobujú len minimálne alebo dokonca žiadne nepohodlie, ako zredukovať prúdenie peňazí do ruskej armády, a pomôžu dostať nás na cestu k čistejšej a udržateľnejšej planéte,“ hovorí šéf Medzinárodnej agentúry pre energetiku Fatih Birol.