Drzí Rusi? Ak Ukrajina vstúpi do NATO, máme rovno čakať tretiu svetovú vojnu!

Uprostred eskalácie vojny na Ukrajine Rusko v rozhovore vo štvrtok uviedlo, že vstup jeho bývalého sovietskeho suseda do Severoatlantickej aliancie (NATO) povedie k tretej svetovej vojne.

Zástupca tajomníka ruskej bezpečnostnej rady Alexander Venediktov označil žiadosť Ukrajiny o urýchlené členstvo v NATO za „skôr propagandistický ťah“ a uviedol, že Kyjev si je „dobre vedomý“, že takýto krok by znamenal „zaručenú eskaláciu tretej svetovej vojny“, informovala agentúra TASS.

„Zrejme s tým počítajú – vytvoriť informačný šum a znovu na seba upozorniť,“ dodal Venediktov.

Úradník zopakoval stanovisko Ruska, že Západ tým, že pomáha Ukrajine, dáva najavo, že je „priamou stranou konfliktu“.

Venediktov uviedol, že sami členovia NATO chápu „samovražednú povahu“ tohto kroku – prijatie Ukrajiny do svojho krídla.

„V každom prípade zostáva postoj Ruska nezmenený: vstup Ukrajiny do NATO alebo niektorých iných aliancií vytvorených pod záštitou Spojených štátov je pre nás neprijateľný,“ uviedol ďalej.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil žiadosť o urýchlené členstvo v NATO na konci septembra, krátko potom, čo jeho ruský náprotivok Vladimír Putin usporiadal slávnostné anexie štyroch regiónov tejto rozvrátenej východoeurópskej krajiny.

Reznikov ohlásil dodávku protileteckých rakiet zo Španielska

Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov oznámil, že Španielsko odovzdá Ukrajine štyri systémy protivzdušnej obrany Hawk. Reznikov naznačil, že ďalšie dodávky západných zbraní na posilnenie ukrajinskej protivzdušnej obrany budú nasledovať. Ukrajina na začiatku týždňa čelila masívnemu ostreľovaniu ruskými strelami s plochou dráhou letu a raketami, Rusko na útoky na energetickú infraštruktúru a ďalšie ciele použilo aj drony dodané z Iránu.

Ukrajinská armáda za mesiac oslobodila od ruskej okupácie cez 600 obcí, hlási Kyjev

Ukrajinské ozbrojené sily za posledný mesiac oslobodili od ruskej okupácie viac ako 600 obcí. V Charkovskej oblasti sa nachádza 502 z nich, v Chersonskej oblasti ich leží 75, v Doneckej oblasti 43 a sedem v Luhanskej oblasti. Na svojom webe to uviedlo ukrajinské ministerstvo pre reintegráciu dočasne okupovaných území.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *