Ďalší vírus, ďalšie masky! Newyorčania ich majú opäť nosiť

Miestny pacient bol pozitívne testovaný na rovnaký druh vírusu ako opičie kiahne; CDC vydalo varovanie a WHO zvolala mimoriadne zasadnutie po tom, čo USA preverili šesť prípadov, zatiaľ čo Európa ich potvrdila 100.

Newyorský pacient bol pozitívne testovaný na rovnaký druh vírusu, ako sú opičie kiahne, čo vyvolalo výzvy ministerstva zdravotníctva, aby obyvatelia nosili v uzavretých priestoroch rúška – práve v čase, keď sa Newyorčania po COVID-19 konečne vrátili k normálnemu životu bez rúšok.

CDC stále čaká na potvrdenie, že sa jedná o opičie kiahne, potom čo bol pacient pozitívne testovaný na ortopoxvirus – rod vírusov, do ktorého patria pravé kiahne, kravské kiahne, konské kiahne, ťavie kiahne a opičie kiahne.

Podľa mestských úradov bol druhý možný pacient s opičími kiahňami testovaný na tento vírus negatívne.

Ministerstvo zdravotníctva vyzýva obyvateľov New Yorku, aby nosili tvárové rúška na ochranu pred novým vírusom, ktorý sa objavil, rovnako ako pred vírusom COVID-19 a chrípkou. Opičia kiahne sa šíri predovšetkým fyzickým kontaktom, ale môžu sa prenášať aj kvapôčkami v dýchacích cestách.

CDC medzitým v piatok vydalo varovanie, v ktorom vyzýva lekárov a zdravotnícke oddelenia, aby boli „ostražití“ voči prípadom opičích kiahní v súvislosti s ich zvýšeným celosvetovým šírením.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) usporiadala v piatok mimoriadne zasadnutie, aby prerokovala nedávne „bezprecedentné“ vypuknutie nákazy po tom, čo bolo v Európe potvrdených viac ako 100 prípadov alebo podozrení na ne.

V rámci epidémie, ktorú Nemecko označilo za doposiaľ najväčšie v Európe, boli prípady hlásené najmenej v deviatich krajinách – Belgicku, Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Holandsku, Portugalsku, Španielsku, Švédsku a Veľkej Británii – a tiež v USA, Kanade a Austrálii.